Milli muharip uçak KAAN'ın ilk uçuşunu yapacağı tarih yaklaşıyor. Statik ve mukavemet testlerinden geçen KAAN'ın 23 Aralık'ta gökyüzü ile buluşması bekleniyor.

Türkiye'nin 5. Nesil savaşı uçağı olacak KAAN'ın çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Statik ve mukavemet testlerinden başarıyla geçen KAAN'ın içindeki ekstra ekipmanlar yerleştiriliyor.

TUSAŞ HANGARINDA SESSİZ SEDASIZ TARİH YAZILIYOR

Hangarda ilk uçuş için hazırlıklar tüm hızıyla sürerken KAAN'ın uçuş yapacağı iniş takımları takılıyor.

Aralık ayı başında taksi testlerine başlaması beklenen KAAN'ın 23 Aralık'ta gökyüzü ile ilk kez buluşması planlanıyor.

KAAN'ın 5. nesil bir savaş uçağı olduğuna dikkati çeken TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil uçakla ilgili şu değerlendirmelerde bulunmuştu;

"Kocaman bir uçak. HÜRJET'i cebine iki kere sokup çıkarıyor. İki tane de F-16'yı yanında taşır, o kadar büyük bir uçak. Şu anda Amerikalılar, Çinliler, Ruslar'ın elinde olan uçağın muadili. Avrupalılar'da yok bu uçaktan. Japonya, Güney Kore uçak yaptı ama bu klasta değil. Bunu göz önüne alırsak bu stratejik bir aset. İlk uçuşla uçurabildiğimizi göstereceğiz. Yani o kadar dev yapıyı havada tutabiliyorsak, stabil olarak kontrol edebiliyorsak arkası gelir. Bu yılki en önemli hediyemiz KAAN olacak, bahtı açık olsun inşallah."

"KESİN BAŞARILI OLMASI GEREKİYOR"

Temel Kotil, savunmadaki stratejik aset nitelemesinin "yerine başka bir şeyin geçemeyeceği" anlamı taşıdığını vurgulayarak, bu nitelikte KAAN gibi bir ürünün yerli ve milli olmasının zorunluluk olduğunu söyledi.

KAAN'ın motorunun, fırlatma koltuğunun henüz yerli olmadığını ifade eden Kotil, ancak bunların da 2028'de Hava Kuvvetlerine 20 uçak teslim ederken Türk ürününe dönüşeceğini belirtti

Yorumlar 16 Yorum Var
 • Misafir 24.11.2023 20:36
  Masallah ellerimiz duada.
 • Dadaştan 21.11.2023 21:44
  Evlatlarımız bununla İnşallah İsrail'in kafasına bir gün vurur.
 • mustafa tenha 21.11.2023 17:34
  Rabbim emeği geçenlerin ayağına taş değdirmesin. Annelerinden babalarından Allah razı olsun böyle güzel evlatlar yetiştirdikler için.
 • bülent duman 21.11.2023 16:55
  maşallah diyelim.
 • Suleyman 21.11.2023 14:33
  Masallah rabbim emeği geçen herkesten razı olsun
Daha fazla yorum görüntüle