HABER7

7 Ekim’deki tarihi Aksa Tufanı operasyonu sonrası işgalci İsrail ile Filistin arasında yaşanan gerilimde en kritik rolü üstlenen Kassam Tugayları, esir takasında da dikkatleri üzerine topluyor.

YİNE EL SALLADILAR

Gazze Şeridi’nin hükümet partisi Hamas’ın vatan müdafaası yapan askerî kanadı Kassam Tugayları, tünellerde tuttuğu İsrailli tutukluları serbest bırakmaya devam ediyor. İsrail ile varılan ateşkes mutabakatı kapsamında 3’üncü günde 13 İsrailli, 3 Rus, 1 Taylandlı tutukluyu Kızılhaç’a teslim eden Kassam Tugayları, yine sıcak görüntüler verdi.

Filistinli askerler, İsrailli rehineleri Kızılhaç ekiplerine teslim ettikleri esnada hepsine tek tek el salladı. Karşılığında İsraillilerin de Kassam askerlerine el salladığı görüldü.

Yoğun güvenlik tedbirleri altında gerçekleştirilen tutuklu tesliminde askerlerin, sivillere yönelik insani yaklaşımı dikkat çekti.

 

“ANNE GİBİ DAVRANDILAR”

Daha önce 24 Ekim’de 2 yaşlı rehineyi herhangi bir anlaşma olmaksızın serbest bırakan Kassam Tugayları, tahliye öncesi iki kadına yiyecek ve içecek ikram etmiş, yürümelerine yardım için kollarına girmişti.

Serbest bırakılan İsrailli Yahudi Yocheved Lifshitz, Kassam askerinin elini sıkarak “şalom (selam)” demişti. Lifshitz, daha sonra yaptığı açıklamada, “Kur’an’a inanan insanlar oılduklarını ve bize zarar vermeyeceklerini söylediler. Bize bağlı bir doktor vardı ve birkaç günde bir neler olup bittiğini görmeye geliyordu. Doktor mutlaka ilaç getiriyordu. Onların yediklerini yedik. Bize saygıyla davrandılar, ilaç verdiler, hijyenimize dikkat ettiler. Çok arkadaş canlısıydılar. Bana anneleriymişim gibi davrandılar. Tuvaletimi yaptığım yeri bile bana temizletmediler.” demişti.

Lifshitz’in açıklamalarından rahatsız olan terör devleti İsrail, yaşlı kadını hedef göstermişti. İsrail devlet televizyonu KAN, İsrail için yayın yapan bir kuruluştan alıntıladığı açıklamada, “Lifshitz’in canlı yayında açıklama yapmasına izin vermek hataydı” ifadelerine yer verdi. İsrailli Rikki Blaiberg “Geri gelmesi talihsizlik, Hamas onu geri alsın.” şeklinde paylaşımda bulunurken, Yehud Gainot adlı İsrailli ise 85 yaşındaki Lifshitz’e “solcu çöp” diyerek hakaret etti.


REHİNEYİ KUCAKTA TAŞIDILAR, EL SALLAYARAK VEDALAŞTILAR

24 Kasım’daki ilk esir takasında ise Kassam Tugayları’nın Kızılhaç görevlilerine İsrailli tutukluları teslim ederken tutuklulara nazik davranması dikkat çekmiş, bazı esirler ayrılırken el sallamıştı.

Sağlık problemleri olan bir İsrailli tutuklu ise Kassam Tugayları askerinin kucağında taşınarak görevlilere teslim edilmişti.

ASKERLERLE HATIRA FOTOĞRAFI

Esir takasının ikinci gününde de benzer manzaralar yaşanmıştı. Serbest bırakılan anne ile kızı, Kassam askerleriyle hatıra fotoğrafı çektirmişti.

Görüntülerde, İsrailli tutuklulara iyi davrandığı ve esirlerin gülücüklerle vedalaştığı kaydedilmişti. Kassam askerlerinin ayrılırken esirlere “Good Bye” ifadesini kullandığı ve aynı karşılığı aldığı görüntülere yansımıştı.

3 GÜNDE 78 FİLİSTİNLİ, 26 İSRAİLLİ

24 Kasım'da varılan anlaşmaya göre Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı. Şu ana kadar abluka altındaki Gazze Şeridi'nden 26 İsrailli esir ve İsrail hapishanelerinde tutuklu 78 Filistinli serbest bırakıldı.

 

Yorumlar 6 Yorum Var
 • Adil 28.11.2023 14:35
  ALLAH ve taraftarları her zaman kazanır...
 • Vural çiçek 27.11.2023 15:02
  Müslüman olmak böyle birşey
 • Kul insan 27.11.2023 12:45
  Hak İslam Filistin Hamas Cennet. Küfür Yahudi siyonist Cehennem.
 • Misafir 27.11.2023 12:27
  Vallahi sözde müslümanlar gerçek Müslüman olsa yeryüzünün bütün kafirleri İslam'la şereflenir. Haydi yeniden özümüze dönüp Kur'an ve sünneti anlayıp yaşayıp örnekler olalım en büyük ticaret bu
 • Mehmet 27.11.2023 12:14
  Kurban olayım sizi yaradan Rabbime. Müslüman budur. Esirlerine merhamet ile muamele eder. Düşman askerlerine dâhi ağırlıklarını bıraktıktan, aman diledikten sonra merhametle muamele eder.
Daha fazla yorum görüntüle