Otomotiv sektöründe fırsatçılara yönelik yaptığı yaptırımlar ve idari cezalar sonuç verdi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat, 600 bin aracın piyasaya çıktığını duyurdu. “6 ayda bulunamayan sıfır oto, 6 saatte teslim edilmeye başlandı” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat gazetecilerin sorularını yanıtladığı toplantıda, göreve geldikleri günden itibariyle fahiş fiyat artışlarıyla mücadele ettiklerini yineledi. Bu kapsamda otomotiv piyasasında meydana gelen haksız fiyat artışlarına yönelik idari cezaların ve düzenlemelerin sonuç verdiğini belirtti.

FAHİŞ FİYATLA MÜCADELE SONUÇ VERİYOR

Şikayetler ve tespitler üzerine haksız fiyat uygulayan firmalara karşı idari cezalar uyguladıklarını ve fahiş artışların önüne geçmek için birçok düzenleme hayata geçirdiklerini hatırlatan Bakan Bolat, otomotiv piyasasına düzen ve nizam geldiğini vurguladı. 600 bin aracın piyasaya çıktığını söyleyen Bolat, “6 ayda bulunamayan sıfır aracın, 6 saatte teslim edilmeye başlandı” dedi. Hem ikinci elde hem de birinci elde araç fiyatlarının düştüğüne dikkat çeken Bolat, fiyat düşüşlerinin gayrimenkul sektöründe de görülmeye başlandığını belirtti.

Tıpkı otomotiv sektöründe olduğu gibi motosiklet sektöründe yaşanan fiyat artışlarına ilişkin görüşleri sorulan Bolat, bununla ilgili de yoğun denetimler yaptıklarını, bu konuda da bir çalışma yapılacağını, fiyat düşüşünü sağlayacaklarını belirterek, çok yakında orada da düzenin sağlanacağını söyledi.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ FAHİŞ ARTIŞLAR DA KONTROL ALTINDA

Hazır beton ve çimento sektöründe de şikayetler bulunduğunu aktaran Bolat, şöyle devam etti:

"Özellikle deprem bölgesinde şikayetler vardı, oradaki üretici ve satıcı firmalarla da toplantılar yaptık. En son birkaç hafta önceki toplantımız sonunda orada da ilkbahara kadar zam yapılmayacağı, en az yüzde 5 indirim yapılacağı yönünde taahhütte bulunuldu. Bunu takip ediyoruz. Deprem bölgesinde çimento ve hazır beton fiyatlarında ciddi bir geriye gidiş oldu. Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanımızın arkasından biz de Cumhuriyet'in 100. yılında indirim çağrısında bulunmuştuk, bunun sonucunu görüyoruz. Enflasyon artış oranında nispi olarak aşağı doğru eğilim var. Bu çalışmalarımızın, sürekli yukarı yönlü devam eden fiyatlama davranışlarını kırmak anlamında bir dalgakıran etkisi oldu. Bu dalgakıran etkisiyle şu an piyasada hem ürün anlamında bolluk var hem de tüketicilerimizde fiyatların düşeceğine inanç oluştu. Bu mücadele devam edecek. Hemen her sektörde, her üründe bu çalışmaları yapıyoruz."

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Mehmetx 04.12.2023 10:27
    Satışlar durduğu için olmasın?