Papaz Munzir İshak, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Papaz Munzir "Bizler burada bir soykırıma maruz kalıyoruz. Müslüman olalım ya da Hristiyan olalım, burada Filistinliler bir soykırıma maruz kalıyor." ifadelerini kullandı...

 İşgal altındaki Batı Şeria’nın tarihi Beytüllahim kentinde yer alan bir kilise, İsrail’in Gazze saldırıları nedeniyle bu yılki Noel Bayramı’nda Noel ağacı yerine enkaz parçalarından bir dekorasyon hazırladı. Dekorda, bir zeytin fidanının çevresinde beton parçalarından bir tepecik oluşturulurken, bu tepeceğin ortasına, enkaz altında kalmış bir bebeği çağrıştıracak şekilde bir oyuncak bebek yerleştirildi. Bu enkazın çevresine de parçalanmış ağaç dalları, çeşitli ikonlar ve mumlar konuldu.

 "Mesih’in doğuşunu düşündüğümüz zaman aklımıza Gazze’de katledilen bebekler geliyor"

 muhabirine konuşan Kilisenin lideri Papaz Munzir İshak, "Gazze’deki halkımıza karşı soykırım işlenirken bu yıl hiçbir şekilde İsa Mesih’in doğumu için kutlama yapamayız. İçimizden kutlama yapmak gelmiyor." dedi. Kilise yetkilisi, Kudüs’teki kiliselerinin de İsrail’in Gazze saldırıları nedeniyle bu yılki Noel’i sadece dualar ve dini ritüellerle sınırlı tutarak, şenlik düzenlememe kararı aldığını hatırlattı. İshak, kilisede Noel süslemesi yerine bu enkaz dekoruna yer vermelerinin hem kendileri hem de dünya için bir mesaj olduğunu belirtti. "Kendimize mesajımız şudur: Allah bu acıda bizimle birliktedir. Mesih, acı ve ıstırap çekenlerle dayanışma içinde olmak üzere doğdu. Allah mazlumlarla beraberdir." diyen İshak, dünyadaki kiliselere de çağrı yaparak, şöyle devam etti:

"İkinci olarak, dünyadaki kiliselere, ‘Ne yazık ki Filistin’deki Doğuş (Noel Bayramı) işte bu şekildedir’ demek istedik. Hristiyan olsun Müslüman olsun Filistin’de yaşadığımız durum işte budur. Tüm Filistinlilerin hedef alındığı bir soykırım savaşına maruz kalıyoruz. Bebek Mesih’in doğuşunu düşündüğümüz zaman bizim aklımıza ne yazık ki Gazze’de en vahşi şekilde katledilen bebekler geliyor."

Hristiyan din adamı, İsrail’in Gazze’ye açtığın savaşın "Noel ruhunu öldürdüğünü" vurguladı.

Dünyanın dört bir yanından gelen Hristiyanlar, Noel'i kutlamak için her yılın aralık ayı sonlarında Hazreti İsa'nın doğum yeri olduğuna inanılan Beytüllahim şehrine hac ziyaretinde bulunuyor. Kente gelen Hristiyanlar, Hazreti Meryem'in oğlu İsa Mesih'i dünyaya getirdiğine inanılan bir mağaranın üzerine kurulmuş olan Doğuş Kilisesi'ni ziyaret ediyor.

Yorumlar 55 Yorum Var
 • kamikaze 11.12.2023 09:18
  müslümanım diyenlerde buna katılabilse
 • Meraci83 11.12.2023 02:32
  Dini, etnisitesi ne olursa olsun vicdan ve merhamet samimiyetle inanmış insanların hasletidir.
 • Gasap haydo 11.12.2023 01:52
  Bizim cami imamlarindan daha cok muslumanmis bu papaz
 • Kurdi 11.12.2023 01:07
  Daha etkili imkanlarınız var papaz bey
 • Misafir 25 ERZURUM 11.12.2023 01:01
  Buyurun işte gayri müslim bir hırıstiyan din adamı gayri müslim de olsa takdiri hak ediyor ya bizim sözüm ona müslüman olduğunu iddia eden arap coğrafyasındaki yönetici ve halkları adeta ölmüşler hiç sesleri çıkmıyor sizlere söyleyecek söz bulamıyorum unutmayın ALLAH cc sizden bunun hesabını soracaktır hele şu mahmut abbas alçağı ve elfetih yokmu tam bir müslüman düşmsnı imiş
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek