Tarihçi yazar Murat Bardakçı 'Filistinliler toprak sattı' diyen İlber Ortaylı ve Celal Şengör'e İngiliz atasözüyle yanıt verdi.

Prof. Dr. Celal Şengör ve Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldıkları YouTube kanalındaki programda Filistinliler arazi sattı yalanını dillendirdiler.

"ŞENGÖR VE ORTAYLI HİKAYE ANLATIYOR"

"İkisi de benim arkadaşım ama söyledikleri hikaye." diyen Bardakçı şu ifadeleri kullandı;

İlber Ortaylı ve Celal Şengör'in söyledikleri hikaye, işte 'arazi satılmıştır, kendileri sattılar' falan öyle bir şey yok. Maalesef yani ikisi de çok sevdiğim arkadaşım ama bizim insanlarımız bilmedikleri konularda konuşmayı seviyorlar.

Bir İngiliz atasözü vardır; "İnsanlar bilmedikleri konularda konuşmasalar dünya büyük bir sessizliğe bürünür" derler.

ARAZİ GERÇEĞİ

Oralar 1918-1917'yi elden çıkıyor. 1918'de Mondros Mütarekesi'nin imzalanmasına kadar resmen işgale uğramasına kadar %1,5 Yahudilerin elindeki arazi.

Sonra İngiliz mandası gelir. 1948'de % 6'ya çıkar. Fakat bu araziler nereden geliyor?  İlber'in dediği var Filistin'de toprak satıp Lübnan'a Beyrut'a gidenler.. Hayır bunlar Filistinli değil bu aileler Lübnanlı; yani toprak almışlar vaktiyle. En önde gelen aile Sursock Ailesi. Taylan ailesi vardır, bunlar Hristiyan aileler. 2 de Filistinli aile var. Bunlar Yahudi ajansa sattılar. hala da ajanslar faaliyettedir.

Şimdiki cumhurbaşkanının o eskisi babası da (David Ben-Gurion) cumhurbaşkanıydı. Yeni cumhurbaşkanı daha önce Filistin ajansının başındaydı. 

FİLİSTİN'DE TOPRAK SATMANIN CEZASI HALA İDAM

Nasıl satıyorlar? Arazi satışı yasak, tapu memuruna rüşvet veriyorlar. Bir Arap'ın üstüne ev alıyor. Zamanı gelince devrediyor. Şu anda Filistin'de Batı Şeria'da Yahudiye arazi satının cezası idam. 2 ay kadar öncebir Filistinli toprağını satmış idama mahkum oldu fakat Mahmut Abbas idam cezalarını tasdik etmediği için müebbet hapse çevrildi, hala devam ediyor. Yani öyle bir arazi satışı yok. 

Yorumlar 59 Yorum Var
 • Velid 14.12.2023 13:11
  Şehir efsanesine dönen "araplar toprak sattı" şimdiki durum için de "oh olsun" modunda anlayışların bilgi temelinde hiç bir gerçek kaynağa dayanmadığını ifadesi için geç olsa da Bardakçı teşekkürü hak ediyor. Diğer zevat da bir kere olsun bu milletin değerleriyle barışık bir ifadesi olsaydı, ne olurdu?
 • Bozkurt 12.12.2023 14:24
  İlber ortaylıya hiç yakıştıramadım diğeri zaten malum kendi pisliğini yiyen bi mahluktan ne beklenir milletimizin görmediği ise 100 yıl önce Osmanlıyı çökertip neredeyse tüm coğrafyada tüm yönetimleri ele geçirmişler bizim ülkemizde bile tüm değerleri yok etmek için herşeyi yapmışlar yani kimse birşey yapamıyor katliam var durdurabilen yok ama Allah var gam yok Lagalibeillallah.
 • Atmaca 12.12.2023 14:10
  İlber Ortaylı kesinlikle bir tarihçi değildir.
 • Mustafa 11.12.2023 12:49
  Orbaylı ve şengörün kime hizmet ettiği belli. Orbaylı topkapı sarayının müdürü iken en büyük Tayyip beydi ama ne olduğu anlaşılınca gönderildi. Devlet bunlara neden soruşturma açmaz anlamak zor.
 • M. Şakir Atalay 11.12.2023 08:52
  "Geciken adalet, adalet değildir." misali zamanında söylenmeyen söz de hikayedir, söz değildir. İki zevatın kime hizmet ettiğini/yalan yanlış toplum mühendisliği yaptıklarını biliyoruz. Siz neden doğruyu zamanında söylemediniz sayın Bardakçı?
Daha fazla yorum görüntüle