Ürdün'ün Gazze Şeridi'ne havadan indirdiği yardımların denize düşmesi nedeniyle İsrail'in zorla aç ve susuz bıraktığı Gazze Şeridi halkı, sahile akın etti, bazıları yardımları alabilmek için denize girdi.

Basına ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Ürdün'ün havadan 4 uçakla indirdiği yardımların denize düştüğü görüldü.

BİNLERCE FİLİSTİNLİ SAHİLLERE AKIN ETTİ

Uçaklardan paraşütle indirilen yardımların denize düşmesi nedeniyle Gazze'nin güneyinde binlerce Filistinli sahillere akın etti.

İsrail'in dayattığı açlık ve imkansızlıkların pençesindeki bazı Filistinliler ufak balıkçı tekneleriyle bazıları ise yüzerek yardımlara ulaşmaya çalıştı.

GAZZE'DE İNSANİ FELAKET

İsrail ordusunun 143 gündür saldırılarını sürdürmesinin yanı sıra insani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde insani bir felaket yaşanıyor.

Başta Birleşmiş Milletler'e (BM) ait kuruluşlar olmak üzere uluslararası çevreler, çoğu hastanenin hizmet dışı kaldığı, tıbbi malzeme eksikliğinin yaşandığı, açlık, susuzluk ve hijyen malzemeleri eksikliğinin tetiklediği hastalıklar nedeniyle Gazze'de ateşkes ilan edilmesi ve bölgeye insani yardımların girişinin artırılması çağrısında bulunuyor.

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, şubat ayında Gazze'ye giren insani yardımın önceki aya göre yüzde 50 oranında azaldığını belirterek, "Çaresiz yaşam koşullarındaki 2 milyon Filistinlinin artan ihtiyaçlarını karşılamak için yardımların azalması değil artması gerekiyordu." açıklamasını yapmıştı.

ÜRDÜN 4 UÇAKLA HAVADAN YARDIM MALZEMESİ DAĞITTI

Ürdün Silahlı Kuvvetleri, Gazze Şeridi'ne 4 uçakla havadan gıda ve insani yardım malzemesi indirildiğini açıklamış, yardımların havadan aktarılmasındaki başlıca sebebin, "doğrudan Gazze halkına ulaştırılması ve kuzeyden güneye sahil boyunca Gazze'ye indirilmesi" olduğu vurgulanmıştı.

Yorumlar 104 Yorum Var
 • Misafir 28.02.2024 14:54
  Bir müslüman ürdün var zaten diğerlerini koy çöpe gitsin
 • konuk 27.02.2024 14:31
  Allahım sen yardım et bir şekilde gazzelilere yardım ulaştırabilelim.
 • Murat 27.02.2024 13:29
  Yaziklar olsun sesiz ve yardim eli uzatmayan arap ulkesi ve onun halkina israilde cok iyi biliyorku sozde musluman araplar korkak
 • Hakan 27.02.2024 12:38
  İsimsiz markasız ürünlerle dolu paketleri bizim çoktan atmış olmamız gerekiyordu.
 • Kenan 27.02.2024 12:32
  Rizka Allah kefildir
Daha fazla yorum görüntüle