Yunanistan eski Maliye Bakanı Prof. Yanis Varoufakis, İsrail işgali ve saldırıları altındaki Filistin'i destekleyen söylemleri nedeniyle Almanya İçişleri Bakanlığı'nın kendisine Almanya'daki siyasi faaliyetlere katılım yasağı getirdiğini açıkladı. 

AA'nın haberine göre, sosyal medya hesabından açıklama yapan Yannis Varufakis, Almanya İçişleri Bakanlığı'nın, kendisi için Almanya'da siyasi faaliyetlere katılım yasağı getirdiğini belirtti. Almanya'yı siyasi amaçla ziyaret edemeyeceğini aktaran Varufakis, ayrıca çevrim içi toplantılara da katılmasının yasaklandığını ifade etti.

Varufakis, yasağın sebebinin 12 Nisan'da Berlin'de düzenlenen Filistin Kongresi için planladığı Filistin'e destek konuşması olduğunu söyledi.

ENGELLENEN KONUŞMASINI PAYLAŞTI

Konuşmasının Alman polisi tarafından engellendiğini aktaran Varufakis, engellenen söz konusu konuşmayı web sitesi üzerinden paylaştı.

Varufakis, konuşmasında, Filistinlilerin yaklaşık 80 yıldır adeta bir yarı açık cezaevinde yaşadığını, asgari düzeyde gıda ve su ile idare ettiğini, dış dünya ile bağlantısının bulunmadığını ve periyodik olarak bombalandığını vurguladı.

Filistinlilere yaşadıkları kısıtlı alanda gölgesine sığınacakları ve meyvesini tadacakları bir ağaç bile bırakılmadığını dile getiren Varufakis, Filistinli çocukların keskin nişancılar tarafından öldürüldüğüne de işaret etti.

"DAHA NE KADAR FİLİSTİNLİNİN KANI AKMALI"

Varufakis, kimin işlediğine bakmaksızın soykırımı ve savaş suçlarını kınadığını belirterek, "Bizi antisemitizmle suçluyorsunuz. Biz de sizi,her Almanın cevaplaması gereken o soruyu asla cevaplamamakla suçluyoruz: Holokost suçluluğunuz için ne kadar Filistinlinin kanı akmalı?" diye sordu.

Varufakis, "Güney Amerika ve Güney Afrika'da olduğu gibi İsrail-Filistin topraklarında da ırkçılığa karşı çıkıyoruz. Çünkü tarihi Filistin topraklarında Yahudiler, Filistinliler, Bedeviler ve Hıristiyanlar arasında eşitlik, evrensel insan hakları ve özgürlüğü savunuyoruz" ifadelerini kullandı.

GLASGOW ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ DE ALMANYA'YA SOKULMAMIŞTI

İsrail'in Gazze saldırılarının başlamasının ardından 9 Ekim 2023'te bölgeye giderek 40 gün boyunca görev yapan Glasgow Üniversitesi'nin Filistin asıllı Rektörü, cerrah Gassan Ebu Sitte de dün, X'teki hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze'de yaşadıklarını anlatması için Berlin'deki konferansa davet edildiğini ancak ülkeye girişinin engellendiğini belirtmişti.

Ebu Sitte, "Alman hükümeti benim ülkeye girmemi zorla engelledi. Uluslararası Adalet Divanı'nın bir soykırım tanığının susturulması, Almanya'nın devam eden katliamdaki suç ortaklığını artırıyor" demişti

Yorumlar 32 Yorum Var
 • Cüneyt 15.04.2024 11:13
  Ya ifade özgürlüğü, demokrasi, insan hakları diye bir şeyler vardı ! Ne oldu onlara, kayboldular birden. Bu şeytanların standartlarının ve değerlerinin nasıl bir yalandan ibaret olduğunun en açık örneklerinden biri.
 • Neoturk 15.04.2024 10:39
  alman diye birsey yok, hepisi siyonist 1896-1903 Siyonist Theodor Herzl ne yaptiklarini unutmayin ve Osmanlinin destegini
 • Misafir 15.04.2024 09:53
  Almanya zaten İsrailden yönetiliyor
 • iSKENDER AKAR 15.04.2024 09:18
  Sade almanya değil Batılı büyük ülkelerin tamamı, İspanya hariç siyonizmin kölesi durumundalar. İsrail bunların çocuklarını da öldürse ses çıkarmazlar.
 • Erol 09 15.04.2024 09:02
  Almanya Amerikanın Köpeği,Amerika siyonist Yahudilerin Köpeği,Köpek Köpeği ısırmaz.
Daha fazla yorum görüntüle