ABD’nin başkenti Washington’daki havalimanında bomba tespiti taramalarında çalışan Messi adlı K9 köpeğine, çalışma hayatının son iş gününde sürpriz veda partisi yapıldı. Messi’nin veda partisinde “Sevmek için okşamayın” bandı çıkartıldı.

ALKIŞLARLA VEDA EDİLDİ

Ronald Reagan Havalimanı’nda bomba ve patlayıcı taraması yapan K9 köpeği Messi, dün itibariyle emekli oldu. 8 yaşındaki Sarı Labrador Retriever Messi’nin en sevdiği şeyler arasında iş sonrası tenis toplarıyla oynamak olduğunu belirten yetkililer, son iş gününde Messi’ye sürpriz veda partisi hazırladı. Bakıcısı ve iş ortağı Peter tarafından bir odaya götürülen Messi, bir çantayı kokladıktan sonra balkondan üstüne tenis topları atılarak alkışlandı.

Parti sonunda “Sevmek için okşamayın” bandı çıkartılan Messi’nin artık çalışan bir köpek olmadığı ve başkaları tarafından istediği kadar sevilebileceği ifade edildi. Yetkililer, “Peter emekli olan Messi'yi evlat edinecek, böylece ikisi birlikte kalmaya devam edecek” açıklamasını yaptı.

İŞTE BOMBA KÖPEKLERİNİN EĞİTİM AŞAMALARI

Patlayıcı ve bomba tespiti için seçilen köpekler, Ulusal Patlayıcı Tespit Köpek Ekibi Programı’nda eğitim alıyor. Her yıl yaklaşık 300 köpek, 16 haftalık eğitimi tamamlıyor. Eğitim boyunca köpekler yoğun havaalanı ortamlarına uyum sağlamak için sosyalleşiyor, eğitmenleriyle tanışıyor ve çeşitli patlayıcı kokuları tespit etme becerilerini öğreniyor.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • hhüseyin 20.04.2024 15:31
    Hayvanın aklı başından gidecekti :) :)
  • Polisiye 20.04.2024 14:37
    Köpeğin tepesine aniden o kadar şey atılır mı. Zaten yaşlı emekli olamadan sektei kalpten ölecekti yavrum