Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, MİT Müsteşarı İbrahim Kalın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın da aralarında olduğu kalabalık heyetin ilk durağı başkent Bağdat olacak.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani’nin davetiyle gerçekleşen ziyarette iki ülke arasında 30’a yakın anlaşma imzalanacak. Kaynaklar, Türkiye ile Irak arasında son dönemde ivme kazanan ikili ilişkilerin her alanda ilerlemesi ve ahdi zeminin de kuvvetlendirilerek kurumsal bir çerçeveye kavuşturulmasının amaçlandığını belirtti. 

Bu kapsamda en önemli adım iki ülke arasında bir süredir üzerinde görüş birliğine varılan başlıkta, yani Irak topraklarının terör örgütü PKK’dan temizlenmesi konusunda atılacak.

ORTAK HAREKÂT MERKEZİ

Bir süre önce PKK’yı yasaklı örgüt ilan eden Irak Merkezi Hükümeti, örgütün temizlenmesi için Türkiye ile Ortak Harekât Merkezi kurulmasına evet demişti. Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinde Ortak Harekât Merkezi’nin yapısı, ne zaman hayata geçeceği gibi önemli ayrıntılara son şekli verilecek.

STRATEJİK ÇERÇEVE 

Altına imza atılacak temel metin, somut adımların yer aldığı yol haritası olarak da nitelenen “Stratejik Çerçeve Metni” olacak. Irak ile işbirliğinin güvenlik dışındaki alanlarda da geliştirilmesi, ilişkilerin daha sağlam bir zemine oturtulması açısından iki taraf için de önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında imzalanacak anlaşmalar arasında güvenlik başlığının yanı sıra ulaştırma, enerji ve tarım da yer alacak. İki ülke arasında 2022 yılında 24.1, 2023 yılında ise 20 milyar dolar olan ticaret hacminin artırılması da önemli. Ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konusu da gündeme gelecek.

BORU HATTININ FAALİYETE GEÇİYOR

Kaynaklar, “İmza altına alınan çok sayıda hukuki metnin ilişkilerimizde ciddi bir sıçramaya vesile olmasını bekliyoruz” dedi.

Terör örgütü PKK’nın Irak topraklarından temizlenmesi konusunda Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin rolü de büyük. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat’tan sonra Erbil’e de geçecek. Görüşmelerde güvenlik konusunun yanı sıra ele alınacak en önemli başlık enerji olacak. Cuma günü katıldığı bir televizyon yayınında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Irak-Türkiye boru hattının Irak Merkezi Hükümeti ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki anlaşmazlık sebebiyle hayata geçemediğini belirtmiş ve “Hem Kuzey Irak’la hem Erbil’le hem de Bağdat arasında bize düşen bir rol varsa bunu yapmaya hazırız” demişti.

Yorumlar 0 Yorum Var