Borsa İstanbul haftanın ilk işlem gününe yüzde 1,04 yükselişle 9 bin 794 puandan başladı. Altın fiyatlarında ise yükseliş sürüyor. Üzeyir Doğan piyasalardaki gelişmeleri Haber7’ye değerlendirdi. Jeopolitik risklere dikkat çekti.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 1,04 yükselişle 9.794 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 101,28 puan ve yüzde 1,04 değer kazanarak 9.794,74 puana çıktı.

Yatırımcılar ve vatandaşlar, iç ve dış piyasalardaki güncel durumu izlemek için altın ve döviz kurlarındaki son verilere odaklanıyor. A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Haber7'ye yaptığı değerlendirmede, Ortadoğu’daki gelişmelerin önemini vurguladı. Doğan, jeopolitik risklere dikkat çekti.

GÖZLER MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARINDA

Hafta başından piyasa gündemini değerlendiren A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Ortadoğu’daki gelişmelerin önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. 13 yılın ardından ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak ziyaretinden verilecek mesajlarla birlikte bölgenin jeopolitik gelişmelerini piyasanın yakından takip edeceğini ifade eden Üzeyir Doğan Perşembe günü açıklanacak olan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu faiz kararının da altını çizdi.

Toplantıdan faiz artışı beklenmediğini dile getiren Ekonomist Üzeyir Doğan, aynı toplantıdan gelecek olan büyüme verisinin de yakından takip edileceğini belirtti. Güçlü gelebilecek bir büyüme rakamının, faiz indirimlerini ötelemesi noktasında piyasalar tarafında olumsuzluk oluşturabileceğini kaydeden Doğan, ons altın tarafında aşağı yönlü olarak artmasının riskli olabileceğini belirtti.

Yorumlar 0 Yorum Var