Cumartesi günü İstanbul'da gerçekleşen Cumhurbaşkanı Erdoğan-Hamas Lideri Haniye görüşmesini analiz eden BBC Türkçe, görüşme ile İsrail-İran tiyatrosu nedeniyle dikkatlerin Gazze’de yaşananlardan uzaklaşmasının önüne geçildiğini belirtti.

Geçtiğimiz cumartesi günü İstanbul'da dikkat çeken bir görüşme gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye'yi Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. İki buçuk saat süren görüşmede 7 Ekim'de başlayan ve devam eden Hamas-İsrail savaşı ile Gazze'de ateşkes ve insani yardım konuları ele alındı.

DÜNYAYA DAMGA VURDU

Savaşın gölgesinde gerçekleşen Erdoğan-Haniye görüşmesi dünya basınında geniş yankı buldu. İsrail gazeteleri görüşmeyi manşetlerine taşırken ABD,İngiliz ve Fransız medya kuruluşları başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden medya organları kritik görüşmeyi önemli haberler arasında okuyucularına duyurdu.  

BBC'DEN ANALİZ

Dünyanın en büyük medya kuruluşlarından biri olan İngiliz yayın kuruluşu BBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye görüşmesine ilişkin bir analiz haberi yayınladı. BBC News Türkçe'nin "Hamas’ın siyasi lideri Haniye, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü: Ziyaret neden önemli?" başlıklı haberinde çarpıcı tespitlere yer verdi. 

BBC News Türkçe, Cumhurbaşkanı Erdoğan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye görüşmesinin zamanlamasına dikkat çekerek Ortadoğu’da İran-İsrail geriliminin arttığı ve bu nedenle Gazze’de ateşkes çabalarının ikinci plana atıldığı bir döneme denk getirilmesine vurgu yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu hamlesiyle dikkatleri tekrar Gazze'ye çektiğini belirtti. 

BBC ilgili haberinde "Hamas siyasi liderinin ziyareti, son günlerde dikkatlerin Gazze’de yaşananlardan uzaklaşıp İran-İsrail gerilimine odaklandığı bir dönemde gerçekleşmesi açısından önemli. Türkiye, bölgenin iki önemli ve rakip ülkesi arasında yaşanan askeri gerilimin hem yeni bir bölgesel savaşı tetiklemesi hem de Gazze bunalımını gölgelemesi sonucunu yarattığı için kaygılı." ifadelerine yer verdi. 

İngiliz yayın organı Dışişleri Bakanlığı'nın 19 Nisan'da yaptığı 'itidal' çağrısının da altını çizerek "Türkiye, bu nedenle diplomatik çabalarının odağına ateşkes ve iki devletli çözüm perspektifine yeniden dönülmesini yerleştirdi." dedi. 

Yorumlar 0 Yorum Var