Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesini açıkladı. A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, Haber7’ye değerlendirdi. 

“TÜRKİYE’YE YÖNELİK NOT ARTIŞI DEVAM EDEBİLİR”

Not artışının beklenen eğilimde olduğunu dile getiren A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Üzeyir Doğan, görünümün pozitif olarak korunmasının yakın zamanda da bir not artışı getirebileceğini ifade etti. Not artışının bir diğer yansımasının CDS primleri olduğunu ifade eden Üzeyir Doğan, gün itibarıyla CDS primlerinin 300 seviyesinin altında seyrettiğini belirtti. Doğan, kredi notunun borsaya yansımasını, “Sınırlıda olsa bir kar realizasyonu getirdiğini görüyoruz” diyerek açıkladı. Dikkat edilmesi gereken hususun borsa açılışından ziyade kapanışı olduğunu dile getiren Doğan, piyasada yukarı yönlü hareketin olduğu senaryoda yatırımcının gelme eğiliminde de artış olacağını ifade etti.  Zirveden satmak ya da dipten alma mantığının kolay olmadığını belirten Doğan, panik havası ile agresif hareketlerin risk taşıdığını kaydetti.

Mayıs ayı beklentisi ve seyrine ilişkin konuşan Doğan, “Trendin oluşmasını engelleyecek bir aya girdik. Çünkü kritik bir beklentinin olmadığı bir aya girdik. Enflasyon, kredi notu gibi önemli veriler geldi. Bu nedenle gel git olabilecek bir ay. Sektörler arasında geçişler ve kırılım yaşanabilir. Zirveden satmak risktir. Bu anlamda yatırımcı zirveden dönüş emaresi verecek destek kırılımında satış yapmak daha iyi bir stratejidir.”

Yorumlar 0 Yorum Var