Dışişleri Bakanı Hakan Fidan;

Bu işgal, her geçen gün değişik formlarda, adına yerleşimci denen hırsızlarla, Filistinlilerin topraklarının çalınmasıyla devam etti.

Uluslararası toplum bunu durdurmada hiçbir şey yapamadı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu geçtiğimiz hafta, Filistin'in Birleşmiş Milletler çalışmalarına daha geniş haklar ve ayrıcalıklarla katılımına olanak sağlayacak yeni bir karar aldı. İsrail giderek daha da yalnızlaşıyor, uluslararası toplum tarafından izole ediliyor" dedi.

Bakan Fidan, Avusturya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile Dışişleri Bakanlığı'nda görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Avusturya ile Türkiye ilişkileri bakımından Dostluk Anlaşması'nın 100. yıl dönümü, İş Gücü Anlaşması'nın 60. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Bakan Fidan, 2023 yılında ticaret hacminin 4 milyar dolar seviyesine çıktığını ve bu yıl hedefin 5 milyar dolar olduğunu söyledi.
Bakan Fidan görüşmede terörle mücadelede uluslararası iş birliği ve ortak iradenin şart olduğunun altını çizildiğini belirterek terör örgütleri ve iltisaklı yapıların faaliyetlerinin Avusturya'nın kamu güvenliğine karşı taşıdığı risklere dikkat çekildiğini kaydetti.

"Dışlayıcı tutuma karşın AB üyeliği bizim için stratejik bir hedef olmaya devam etmekte"

Avusturyalı mevkidaşı ile görüşmesinde Türkiye’nin Avrupa Birliği'yle ilişkilerini de konuştuklarını aktaran Bakan Fidan, "Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin katılım müzakereleri başta olmak üzere her alanda geliştirilmesi ve daha sağlam bir zemine oturtturulması gerektiğinin altını çizdim. Başta Gümrük Birliği ve vize süreçleri olmak üzere çeşitli Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri konularında kendisiyle uzun bir müzakerede bulunduk. Avrupa Birliği'nin ülkemizle ilişkilerinin ahde vefa ilkesi çerçevesinde adil ve sonuç odaklı bir yaklaşımla yürütmesi beklentimizi ayrıca ifade ettik. Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin bazı üyelerin kısır politik gündemlerine bırakılmayacak kadar önemli olduğunu bugünkü görüşmemizde vurguladık. Türkiye'ye yönelik dışlayıcı politikalar küresel güç olmayı hedefleyen Avrupa Birliği'ni zayıflatmaktadır. Bu dışlayıcı tutuma karşın AB üyeliği bizim için stratejik bir hedef olmaya devam etmekte" diye konuştu.

Görüşmede, bölgesel ve küresel konuların da ele alındığını dile getiren Bakan Fidan, "Filistin, Ukrayna ve Balkanlar başta olmak üzere diğer konuları da görüştük. Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, egemenliği ve bağımsızlığını destekleme yönündeki irademizi tekrar teyit ettik. Ukrayna'nın haklı davasında diplomatik yöntemlerin de kullanılması gerektiğini vurguladım. Balkanlar'ın huzuru, güvenli ve istikrarı için hem ülkemiz hem de Avusturya açısından önem taşımaktadır. Bölgedeki mevcut sorunlu meselelerin bir an önce çözüme kavuşmasını arzu ediyor Bu yönde aktif çaba gösteriyoruz. Avusturya ve Türkiye'nin özellikle Balkanlar'daki sorunların çözümü konusunda daha fazla iş birliğine ihtiyaç duyduğu açık" ifadelerini kullandı.

"İsrail giderek daha da yalnızlaşıyor"

Hamas’ın ateşkese evet demesine rağmen İsrail'in Refah’ı işgale yönelmesi sonucunda diplomatik çabaların bir kez daha başarısız olduğunu belirten Bakan Fidan, şöyle devam etti:

"İsrail'i yöneten ırkçı ve yayılmacı zihniyetin bölgesel barış ve huzura katkı vermesi mümkün gözükmüyor. Türkiye olarak en başından beri Filistin Devleti'nin tanınması ve iki devletin çözüme odaklanması gerektiğini vurguladık. İsrail'e karşı bu hedef doğrultusunda somut adımlar attık. Ticaretimizi sonlandırdık. İsrail'e karşı UAD’da açılan davaya müdahil olma kararımızı açıkladık. Geldiğimiz noktada şunu görüyoruz. Dünya iki devletli çözümün şart olduğunu her geçen gün daha da iyi anlıyor. Filistin Devleti'ni her geçen gün daha fazla ülke tanıyor. Uluslararası Adalet Divanı’ndaki davaya müdahil olmak isteyen ülkelerin sayısı artıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu geçtiğimiz hafta, Filistin'in Birleşmiş Milletler çalışmalarına daha geniş haklar ve ayrıcalıklarla katılımına olanak sağlayacak yeni bir karar aldı. Bu resmin özeti şudur, İsrail giderek daha da yalnızlaşıyor, uluslararası toplum tarafından izole ediliyor. Türkiye, Filistin halkının kendi topraklarında kendi devletlerinin çatısı altında özgürce yaşaması için her zaman olduğu gibi çaba göstermeye devam edecektir. Sözlerime son verirken uluslararası toplumun tüm üyelerini Gazze'deki vahşeti durdurmak için somut adımlar atlayan ve Filistin Devleti'ni kurtarmaya davet ediyorum."

Yorumlar 40 Yorum Var
 • Skut 15.05.2024 21:09
  Türkiyeden başka sesi çıkan müslüman ülke yok. Türkiye savaşa girse o sesi çıkmayan müslüman ülkeler israilden yana bir tavır alması büyük ihtimal önce Türkiyenin güvenliği önüne gelen devleti eleştirmesin. Devletimiz filistin için imkanlarını kullanıyor.
 • DAVUT 15.05.2024 10:50
  Lak lak lak sonuç binlerce bebek çocuk ve masum insan katledildi ve sakat bırakıldı ve yerinden yurdundan edildi Bunun hesabını kim verecek.???
 • ismet 15.05.2024 10:34
  söze gerek yok icrat lazım
 • Gurbetten 15.05.2024 09:53
  GAZZE'ye HER Müslüman Ülkelesi SADECE bir Gemi gönderse VAHSET DURDURULUR
 • Misafir 15.05.2024 09:36
  İlk birilerin gazına gelerek bu işgalı kim başlattı, Ve gaz verenler şimdi kenarda maçı izliyor
Daha fazla yorum görüntüle