6-8 Ekim olayları Kobani davasında ilk kararlar açıklandı. eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 42 yıl, Eş Başkan Figen Yüksekdağ 30 yıl 3 ay, Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk 10 yıl hapis cezası çarptırıldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel açıklanan kararlar sonrası Sözcü TV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Özel açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"İlk günden beri takındığım tutumu değiştirecek değilim. Dava, siyasi dava. Olay olduktan 5 yıl sonra açıldıysa dava, iddianamesi de doğrudan bir partinin genel başkanı tarafından yıllarca yazıldıysa, sonra da dava açıldıysa bu dava siyasi davadır. Uzamasıyla, zamanlamasıyla, karar duruşmasının seçimden sonraya bırakılmasıyla falan her yönüyle siyasetten kullanılmaya elverişli bir dava.

"BU CEZALARA BAKTIĞINIZDA KABUL EDİLEBİLİR BİR TARAFI YOK"

Verilen cezaların bazıları istenene göre çok düşük cezalar. Burada Selahattin Demirtaş'a ve Fiden Yüksekdağ'a verilen cezalar, görevlerinin başındayken bir partinin eş genel başkanlarıyken alınıp da suçlandıkları şey ve bu cezalara baktığınızda kabul edilebilir bir tarafı yok.

"BU DAVADA BİR HUKUK YOK, YARGILAMA SÜRECİ HUKUKİ DEĞİL"

Davayı bir hukuki dava olarak değerlendirmek yerine, tabi bir partinin genel başkanı olmasam her beraat edenleri, yaptığı yeterli görülüp bırakılanları ve ağır cezalar alanları hangi kategorilerde değerlendirmek gerektiği üzerine farklı beyin jimnastiği yapabilirim ama kim ne derse desin bu davada bir hukuk yok. Yargılama süreci hukuki değil.

Yorumlar 325 Yorum Var
 • Salim 18.05.2024 22:22
  Dikkat edin sürekli sağ bakıyor ellerine tutuşturmuşlar..onu okuyor
 • Ertuğrul 18.05.2024 12:09
  Suphi uçak kardeş senin bahsettiğin muhtaç sahiplerine et dağıtma bunların sulbünden çıkmaz. Çıksa çıksa içki dağıtıcı çıkar. Yasin börü gibi ulvi şeyler bunlardan uzak. PKK ile kan kardeşi bunlar
 • Akm 17.05.2024 13:59
  Bu davada hukuk yok öylemi bırakın milletin katline sebep olan tüm vatan hainlerini.ülkede bir hukuk olsun sayın başkan.
 • baki taştan 17.05.2024 13:43
  yılan sadece derisini değiştirir huyu değişmez CHP demlenmeye lgbt ye ülkede ne kadar azgın lağım faresi varsa desteklemeye devam
 • Vatandaş 17.05.2024 12:35
  Ne olursa olsun siyasi miyasi . Bu adamlar terörist. Sırtını kandili dayamış. 38 kişi ölmüş ve bu olayların azmettiricileri. Niye evrip çeviriyorsunuz lafı dürüst olup ortaklarını üzemez ki.
Daha fazla yorum görüntüle