İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin kaza sonrası naaşının olay yerinden alınışı kameralara böyle yansıdı... Dün öğle saatlerinde Reisi'nin helikopterinin yoğun sis nedeniyle sert iniş yaptığı ve ekiplerin helikoptere ulaşmaya çalıştığı duyurulmuştu. Bu sabah 07.00'de İranlı yetkililer tarafından yapılan resmi açıklamaya göre İran Cumhurbaşkanı Reisi ve İran Dışişleri Bakanı hayatını kaybetti.

İran'da olağanüstü hal ilan edildi.

AKINCI İHA, ISI KAYNAĞI TESPİT ETTİ

Akıncı İHA, İran Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin enkazı olabileceği düşünülen bir ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaştı.

AKINCI BULDU, ENKAZA ULAŞILDI

İran'ın resmi haber ajansı IRNA, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin yerinin bulunduğunu duyurdu.IRNA, Akıncı'nın enkazın yerini tespit ederek İranlı yetkililere bildirdiğini belirtti. Söz konusu haberde, "Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopterinin yeri bulundu. Arama kurtarma timleri kazanın meydana geldiği yere yaklaştılar." ifadelerine yer verildi.

"ENKAZDA YAŞAM BELİRTİSİ YOK"

İran Kızılayı Başkanı düşen helikopterin enkazına doğru ilerlediklerini ve durumun iyi görünmediğini bildirdi.

HELİKOPTER TAMAMEN YANDI

İran Devlet Televizyonu, ulaşılan enkazda hayatta olan kimsenin olmadığını belirtti.

İranlı yetkililer, helikopter kazasının ardından Cumhurbaşkanı Reisi'nin hayatta olma beklentisinin düşük olduğunu belirtti. Yetkililer helikopterin tamamen yandığını da söyledi.

REİSİ VE DIŞİŞLERİ BAKANI ÖLDÜ

İran Kızılayı, Akıncı İHA'nın tespitlerinin ardından Cumhurbaşkanı Reisi'ye ait helikopterin enkazına ulaştı. İranlı yetkililer ise Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı'nın kazada hayatını kaybettiğini duyurdu.​

AZERBAYCAN'A GİTMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Reisi, dün helikopterle, İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katılmıştı.

İran devlet televizyonu, Reisi'nin helikopterinin bölgeden dönerken sert iniş yapması suretiyle kaza meydana geldiğini; Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti ve Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim'in de helikopterde bulunduğunu duyurmuştu.

Arama kurtarma ekipleri, olumsuz hava şartları nedeniyle çalışmaların güçlükle sürdüğünü bildirmiş, İran, Türkiye'den havadan arama çalışması yapmak için insansız hava aracı (İHA) talep etmişti.

Türkiye'nin, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve bazı yetkililerin geçirdiği helikopter kazasına ilişkin arama faaliyetlerinde görevlendirdiği Akıncı İHA, helikopterin enkazı olabileceği düşünülen ısı kaynağını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarıyla paylaşmıştı.

HAMANEY'DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI
İran'ın dini lideri Ali Hamaney, İranlılardan endişeye kapılmamalarını istedi.

Hamaney, televizyondan yayınlanan konuşmasında devletin işleyişinde aksaklık yaşanmacağını belirtti.

 

 

Yorumlar 27 Yorum Var
 • Gurbetci 21.05.2024 00:18
  Siyomis güçler bosunami pkk pyd pejak I tika basa silhlabdiriyor. Yeri geldiginde bu pkk pyd veya pejak comarlarina ihale ederler. Masalari var zaten
 • murat 20.05.2024 15:20
  israil yerine, iran içindeki muhalif yapı yapmış olabilir; amerika ve iranın gizli görüşmesi sonrası zengezur koridorunun açılmasını sağlayacağı endişesi ile, tabii ki eğer suikast ise. Kasım süleymani ise sadece ırak ve suriyede müslüman kanı akıttı, katliamları organize etti, haçlıya siyoniste dokunmadı, ırakta iranı öne geçirmeye çalışınca katledildi
 • Alaz 20.05.2024 13:55
  Hamada en büyük desteği Öldürülen komutan Kasım Süleymani yapmıştı. Eğitmişti ve donatmıştı. Son Gazze savaşında başarılı olamayan ve ağır kayıplar veren İsrail faturayı kesti. Kasım Süleymani öldürüldükten sonra arkasındaki adam olan Cumhurbaşkanı öldürüldü.
 • Taner 20.05.2024 13:45
  İsrail beni hiç şaşırtmadın hiç...
 • adam 20.05.2024 12:22
  Bence israil vurdu kim ne derse desin
Daha fazla yorum görüntüle