Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ankara Büyükelçisi Jeff Flake , CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Flake Türkiye'ni Afrika'daki yumuşak güçleriyle (TİKA, Maarif Vakfı, YEE, THY, YTB...) Çin'in tek alternatifi konumuna geldiğini ve ABD'li firmaların da pazarda tutunabilmek için Türk firmalarla ortaklık arayışı içinde olduklarını söyledi.

İşte Jeff Flake'in o sözleri;

Afrika'da Çin ile rekabet etmek zorunda olmamızın zorluğunu gerçekten gözlerimle gördüm. Ve Türkiye bu ülkelerin bir çoğunun Çin yatırımları geldiğinde bir borç tuzağı olan bu durumla başa çıkmak için tek alternatifi sunuyor. Bu nedenle ABD firmalarının Sahra altı Afrika'da Türk firmaları ile ortaklık kurmaları için büyük bir iştah var. Türkiye ile Sahra Altı arasındaki ticaretin büyümesinden çok etkilendim. Türkiye bazı ülkelerin sahip olmadığı pek çok avantaja sahip örneğin sömürge geçmişinin olmaması Türkiye'nin lehine bir durum ve her yerde hoş karşılanıyorlar.

Türkiye Sahra altında büyükelçi sayısını 12'den 20 yıl içinde 43'e çıkardı. Bu önemli bir rakam. Diploması ve yumuşak güç de önemli. ABD'de Afrika'daki Türk firmaları ile ortaklık kurarak fırsatlar ve faydalar sağlama konusunda arayışlarımız devam ediyor.

Yorumlar 32 Yorum Var
 • Lockam 13.06.2024 23:52
  Adam bizimle dalga geçti Gülüyor çaktırmadan
 • HIDIR BUDUR 12.06.2024 21:37
  Flake Gardaş, bizde Mevlana’nın bir sözü vardır. “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol..”.. Türkiye’ye gelmeden önce “sözde Ermeni soykırımı” dahil, Türkiye’nin tekerine çomak sokmak için her türlü naneyi ye, hararetle Türkiye aleyhtarı konuşmalar yap !!?? .. Buraya geldiğinde de Fırıldak ALİ tiplemesine benzer sahte gülücükler dağıt..!!??
 • Misafir 12.06.2024 17:51
  Milletimiz sırf Allah rızası için oradaki insanlara yardım ediyor. Hiç bir bekleti olmadan su kuyusu açma, kurban bağışı yapma, yetimler için okullar açma hep bu niyet için. Ey yetkililer lütfen işin içine amerikan şirketlerini sokmayın. Insanlarımızın samimi duygularını ve oradaki insanların bize güvenini yıkmayın.
 • Mardin'li 12.06.2024 17:27
  Lânet olsun sanada bütün terörist abd yönetiminede.
 • ortagin israil 12.06.2024 16:26
  bulundugunuz her yerden defolmanız için çalışmamız lazım bizim.
Daha fazla yorum görüntüle