Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Ülkemizde sadece 7 Ekim’den bu yana değil, 7 Ekim’den önce de gerekli tepkileri hep gösterdik ama 7 Ekim’den sonraki bu katliam, bu soykırım, bu işgalcilerin yapmış olduğu katliam bardağı taşıran son damda oldu.” dedi.

Gazze’de yaşanan soykırıma da değinen Başkan Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

“Müslüman olsun, gayrimüslim olsun dünyanın bütün vicdanlı insanları esasında bu acıyı yaşıyor. Vicdanlı insanlar dünyanın her yerinde buna tepki gösteriyor. Ülkemizde sadece 7 Ekim’den bu yana değil, 7 Ekim’den önce de gerekli tepkileri hep gösterdik ama 7 Ekim’den sonraki bu katliam, bu soykırım, bu işgalcilerin yapmış olduğu katliam bardağı taşıran son damda oldu.

Bununla ilgili elimizden geleni elimizle yapmamız lazım. Dilimizden geleni dilimizle yapmamız lazım. Yani elimizden ne geliyor? Yardım… Mümkün olduğunca Gazze’deki masum insanlara yardım göndermek, işte ülkemiz bunun için büyük bir gayretin içerisinde. Vakıflar, dernekler, sivil toplum kuruluşları adeta seferber olmuş durumda. Bu yetmiyor boykota devam etmemiz lazım. Yani bu zalimleri yapmış oldukları bu soykırımdan caydırmak, durdurmak için elimizden ne geliyorsa onu yapmamız lazım.”

“Vicdanlı insanların vicdanlarını harekete geçirmemiz lazım”

Gazze ile ilgili dünyada oluşan farkındalığın canlı tutulması gerektiğine işaret eden Başkan Erbaş,  “Vicdanlı insanların vicdanlarını harekete geçirmemiz lazım. Bu sadece bizim çağrımızla olacak bir şey değil, herkesin bu konuda seferberlik ve büyük bir duyarlılık içerisinde olması lazım. O açıdan inşallah duamız odur ki bir an önce oradaki zulüm durur. Mazlumlar bu katliamdan kurtulurlar ve başarıya ulaşır.” dedi.

“Gazze’ye 35 bin hisse kurban bağışı oldu”

Başkan Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) 7 Ekim’den sonra Türkiye genelinde Filistin’e destek kampanyası başlattığını belirterek, “Filistin için yiyecek, içecek, gıda maddesi alabileceğimiz miktarda milletimizin bağışları oldu, emanet ettiler bize. O bağışlarla biz buradan gemiler dolusu yiyecek, içecek, giyecek maddesi gönderdik. Refah sınırından onları içeriye geçirmek için TDV’nin ekipleri var. O ekipler sürekli orada çalışıyorlar ve hamdolsun şimdiye kadar gönderdiğimiz bütün gıda, yiyecek, içecek, giyecek maddelerini yerine ulaştırdık. Kurbanla ilgili şu ana kadar 35 bin kadar hisse Filistin’e Gazze’ye doğrudan kurban bağışı oldu. 1 milyon 50 bin civarında kurban hissesini Gazzeli kardeşlerimize ulaştırmaya gayret edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar 0 Yorum Var