Havaların ısınmasının ardından acil servislerde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) görülmeye başlandı. Anadolu'da artan kene vakaları, İstanbul'da benzer bir durumun olup olmadığı sorusunu akıllara getirdi. Uzmanların açıklamaları İstanbul'da kenelerin hastalık taşımadığı yönünde ancak hem keneyle hem sivrisinekle mücadele iki ay erken başladı.

ATEŞ, BAŞ DÖNMESİ, KAS AĞRILARI

Kene ısırması durumuyla karşılaşıldığı zaman tedbirli olunmasını öneriliyor. Özellikle ateş, baş dönmesi, kas ağrıları gibi şikayetlerle başlayan hastalık süreci ölümle sonuçlanabiliyor ve bu nedenle uzmanlar kene riski olan yerlerde dikkatli olunması konusunda hatırlatma yapıyor.

PARÇALANMASI DAHA TEHLİKELİ

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, kenelerin hastane ortamında çıkarılması gerektiğine dikkat çekerek "Kendimi çıkartırsak tamamını çıkaramayabiliriz." açıklamasında bulundu. Kenenin parçalanması durumuna değinen Akhan, "Orada parçalanırsa vücuda girecek virüsün artmasına sebep olabilir." dedi.

Keneden korunmak için pantolon gibi koruyucu önlemlerin alınması gerektiğini söyleyen Akhan, kenenin açık bildiği her yere yapışabileceğini hatırlattı.

KENE İHBARINDA BULUNMAK MÜMKÜN

İstanbul'da kene ve sivrisineklerle mücadele kapsamında ekipler risk barındıran noktaları ilaçlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sağlık Dairesi Başkanı Önder Yüksel Eryiğit, şehirdeki kenelerin şu anda kırım kongo virüsünü taşımadığını belirtti.

Tedbirli olunması gerektiğini ifade eden Eryiğit, "Kene ihbarı bize geldikten sonra o alanda ilaçlama yapılır." açıklamasını yaptı.

Yorumlar 0 Yorum Var