Şirketten yapılan yazılı açıklamada, şirket isminin HGS ödemelerinde yaşanan dolandırıcılık faaliyetlerinde kullanıldığının tespit edildiği bildirildi.

Cep telefonlarına gönderilen ''Sayın abonemiz HGS borcunuz bulunmaktadır. İcra takibinin başlatılmaması için linke tıklayarak ödeme yapabilirsiniz'' mesajlarıyla tuzağa çekiliyor.

Dolandırıcıların, vatandaşlara borçlu olduklarına dair kısa mesajlar gönderdiklerinin ve sahte internet siteleri aracılığıyla bakiye yükleme yapmaya yönlendirildiklerinin belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Vatandaşlarımızın bu tür kısa mesajlara itibar etmemelerini, mesajlarda yer alan bağlantı linklerini açmamalarını ve kişisel bilgilerini paylaşmamalarını önemle rica ederiz. HGS bakiye sorgulama ve yükleme işlemleri PTT'nin resmi internet siteleri olan 'https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/' ve 'https://hgs.pttavm.com/ ' adresleri kullanılarak veya e-Devlet Kapısı aracılığıyla gerçekleştirilebilir."

VATANDAŞLARI TUZAĞA ÇEKEN MESAJLAR

Gönderilen SMS'ler de, kişilere ödenmemiş borçları olduğu belirtilerek, mesajda bulunan linke tıklamaları isteniyor. Bu yöntemle, kullanıcıların dikkatini çekip onları dolandırıcıların hazırladığı sahte sayfalara yönlendirmeyi hedefliyorlar. Gönderilen linke tıkladığınızda ilk aşamada kullanıcıların sadece T.C kimlik numarası bilgileri kabul ediliyor.

SAHTE WEB SAYFASINA YÖNLENDİRME YAPIYOR

Linke tıklayan kullanıcılar, HGS Borç Ödeme adlı sahte bir sayfaya yönlendiriliyor. Bu sahte sayfada, yalnızca doğru T.C. kimlik numaraları kabul ediliyor. Kurumun resmi sayfasına benzeyen bu sahte sayfayı fark etmeyen mağdurlar, kimlik bilgileri ve ödeme yapmak için kullandıkları kredi kartı bilgilerini girdiklerinde dolandırılıyorlar.

Yorumlar 0 Yorum Var