Rusya’nın başkenti Moskova’daki Platan Savunma Araştırmaları Enstitüsü'nde çıkan yangında alevlerin arasında kalan 6 kişi ve yangından kaçmak için binadan atlayan 2 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de ağır yaralandı.

Rusya’nın başkenti Moskova'daki Platan Savunma Araştırmaları Enstitüsü'nde yangın çıktı. Sekiz katlı binanın 5’inci ve 7’nci katlarına yayılan alevler nedeniyle çok sayıda kişi binada mahsur kaldı. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’na bağlı sağlık ve itfaiye ekipleri bölgeye gönderildi. Toplamda 4 bin 500 metrekareye yayılan yangına 40’dan fazla itfaiye aracı, 2 adet yangın söndürme helikopteri ve 40 personel ile müdahale edildi. Yangında alevler arasında kalan 6 kişi ile alevlerden kurtulmak için binadan atlayan 2 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi de ağır yaralandı. Yangından kaçarak binanın merdiven boşluklarına sığınanlar ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Yangında 120’den fazla kişi dumandan etkilendi.

Binada Rus savunma sanayii için elektronik parçalar üretiliyor

Binada Rus savunma sanayii için elektronik parçalar geliştiren Moskova'daki Platan Savunma Araştırmaları Enstitüsü'nün bulunduğu ve enstitüde özellikle Rus ordusu için özel AR-GE çalışmaları yapıldığı aktarıldı. Yangının gaz tüpü patlaması veya elektrik kaçağı nedeniyle çıkmış olabileceği üzerinde durulurken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

Rus basınında yer alan haberlerde, yangının çıktığı binanın Sovyetler Birliği döneminde inşa edildiği, 90’lı yıllarda Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra özel mülke geçtiği ve 2017’den sonra yangın güvenliğine dair binada hiçbir incelemenin yapılmadığı belirtildi.

Yorumlar 4 Yorum Var
 • Qerty 25.06.2024 00:17
  Yiğido sivas bizde yangından daha tehlikeli CHP ve fetö zihniyeti var.
 • Yiğido SİVAS 24.06.2024 21:55
  Bizde de iktidar stratejik ne kadar bina tesis fabrika depo varsa yangına sabotaj a karşı her türlü tedbir alınmalı özellikle ORDUMUZ göz bebeğimiz buna çok dikkat önem vermeli
 • Cskn 24.06.2024 21:31
  Suriye'de ölenlerin ahı bu
 • Sezer 24.06.2024 20:57
  putin salla israile atomu bekleme yapma