Kuzey Kore Güney Kore'nin sınır bölgelerine çöp taşıyan 350 balon daha gönderdi. Balonlardan yaklaşık 100’ünün başkent Seul ve Gyeonggi eyaletinin kuzey kesimlerine indiği belirtildi.  

BALON SAYISI 2 BİNE ÇIKTI

Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki "balon" savaşı devam ediyor. Kuzey Kore, Güney Kore'nin sınır bölgelerine 5’inci kez çöp dolu balon gönderdi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı'ndan (JCS) yapılan açıklamada, gece gönderilen yaklaşık 350 balondan 100’ünün başkent Seul ve Gyeonggi eyaletinin kuzey kesimlerine indiği, 09.00 itibariyle havada balon kalmadığı ifade edildi. Güney Kore topraklarına inen balonların kağıt başta olmak üzere zararsız atıklar taşıdığı aktarıldı. Kuzey Kore'nin 28 Mayıs’tan bu yana Güney Kore topraklarına gönderdiği çöp taşıyan balonların sayısının 2 bine ulaştığı belirtildi. 

ATIKLARDA PARAZİTE RASTLANDI

Güney Kore Birleşme Bakanlığından yapılan açıklamada ise Kuzey Kore'nin daha önce balonlarla gönderdiği atıklar üzerinde yapılan incelemelerin sonuçları paylaşıldı. Bazı atıklar arasından alınan toprak örneklerinde kırbaç kurdu, kıl kurdu ve yuvarlak kurt gibi bulaşıcı parazitlere rastladığı ifade edildi. Atıkların miktarının az olması ve ordu tarafından kontrollü olarak toplanması nedeniyle herhangi bir enfeksiyon riski oluşturmadığı belirtildi 

BALON GERİLİMİ

Kuzey Kore, Güney Koreli aktivistlerin balonlarla ülkeye propaganda broşürleri göndermesine tepki olarak çöp taşıyan yüzlerce balonu 28 Mayıs’tan itibaren Güney Kore’nin sınır bölgelerine göndermişti. Güney Kore ise tepki olarak 2018 yılında imzalanan askeri gerilimleri azaltmaya yönelik anlaşmayı tamamen askıya aldığını açıklamıştı. Gelişmenin ardından çöp taşıyan balonların gönderimini askıya aldığını duyuran Pyongyang yönetimi Güney Koreli aktivistlerin balonlarla propaganda broşürleri göndermeyi sürdürmesi halinde misliyle karşılık verileceği uyarısında bulunmuştu. 

Özgür Kuzey Kore Savaşçıları (FFNK) adlı Güney Koreli grup ise Pyongyang’ın uyarısına rağmen Kuzey Kore’ye propaganda malzemeleri taşıyan balonlar göndermeyi sürdürmüştü. Son olarak yazılı bir açıklama yapan Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, Güney Koreli aktivistleri “iğrenç insan müsveddeleri” olarak nitelemişti. Yeniden misilleme sinyali veren Kim, “Yapmamaları konusunda uyardığımız şeyleri tekrar yaptıklarına göre sorunla karşılaşmaları kaçınılmaz olacaktır” ifadelerini kullanmıştı. 

Yorumlar 12 Yorum Var
 • Haydar 25.06.2024 15:29
  çağımız saçmalama çağı sanki..rant için tüm saçmalıklar sergilenmektedir maalesef..Korede kral yerinde rahatı iyi..iki ülkenin çeteleri maç yapsın umurunda değil.. Müslüman geçinen Arap hanedanları gibi..
 • Ismail 25.06.2024 13:08
  Neymis? Kuzey ve güney Kore´ymis. Kim neden bir Milleti bir Devleti ikiye bölüp birbirlerine kin güddürüyorsa artik. Düsünsene kuzey Türkiye güney Türkiye diye...
 • Mehmet.b 25.06.2024 13:03
  Şah ismail, Yavuz Sultan Selim Hanımıza içinde hediyeler olan bir sandık gönderir , Sandık açıldığında içinde insan dışkısı olduğu görülür. Hanımız ise, Özel bir sandık hazırlatır. İçinde lokumlar, güzel kokular koydurur. Bir de not bırakır. Sandık şah ismaile ulaşınca sandığı açar ve çok şaşırırlar. Sonra notu okurlar. Yavuz Sulat Selim hanımız Şöyle yazmıştır. ' Herkes Yediğinden İkram Eder'
 • Ceb 25.06.2024 12:48
  Sen ona propaganda amaçlı balon gondersen oda sana çöp gönderir.al sana Amerika ve Batı demokrasi yalanı .girip çıktıkları her yer kanıyor parcalaniyor
 • Tuna nehri 25.06.2024 12:40
  Kuzey Kore ırkı insan neslinin az bulunan bireyleri. Biraz insan aç yaşama duyguları gelişmesi lazım. Neden korkuyorlar. Menfaat perest yönetim kademesi saltanatından taviz vermek istemiyor anlaşılan.
Daha fazla yorum görüntüle