Fed Başkanı Jerome Powell ABD Senatosu'nun Bankacılık Komitesi'ndeki yarıyıl sunumunda karşılaştıkları tek riskin enflasyon olmadığını söyledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD Senatosu'nun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesinde yarıyıllık Para Politikası Raporu'nu sundu.

Konuşmasında, geçen iki yılda yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru önemli ilerleme kaydedildiğini söyleyen Powell, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşma risklerinin daha iyi dengeye geldiğini anlattı.

Powell, verilerin ABD ekonomisinin sağlam hızla büyümeye devam ettiğini gösterdiğini, ekonomik büyümenin geçen yılın ikinci yarısındaki gücünün ardından bu yılın ilk yarısında yavaşlamış göründüğünü belirtti.

İş gücü piyasasının güçlü ancak aşırı ısınmamış olduğuna dikkati çeken Powell, işsizlik oranının yükselmesine rağmen hala düşük seviyede olduğunu anlattı.

Powell, enflasyonun belirgin şekilde azaldığına ancak uzun vadeli hedefin üzerinde kaldığına işaret ederek, yılın başlarında yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru ilerleme sağlanamadığını ancak son aylardaki verilerin mütevazı ilerleme gösterdiğini vurguladı.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Oktay Erdem 09.07.2024 23:10
    En düşük emekli maaşı neden artırılıyor..devlete 30 sene hizmet etmiş bir memur emeklisi ile 10 15 sene hizmetle emekli olmuş ve düşük prim ödemiş birileri eşitlenecek bu gidişle..lütfen 2020 de olduğu gibi prim ve yıla göre emekli maaşı sistemine dönün..Adaletsizliğe meydan vermeyin.