SAĞLIK / 27.05.2017 13:09

Yanıkları balık derisiyle tedavi ediyorlar

Brezilya’daki araştırmacılar ağır yanık tedavilerinde maliyeti çok ucuz olan yeni bir yöntem kullanmaya başladı. Şimdiye kadar ikinci ve üçüncü derece yanıkların tedavisinde gazlı bez, sulfadiazin merhem tedavisi uygulayan, kolajenli doğal tedavilerde ise domuz derisini tercih eden uzmanlar, tatlı suda yetişen ve Brezilya’da birçok balık çiftliğinde de üretilen tatlı su çipurasının derisinden faydalanmaya başladı.

Çipura balığının derisinin kullanıldığı yöntemde hastanın hissettiği acının daha az olduğu ifade edilirken, medikal tutarının da diğer yöntemlerden en az yüzde 75 oranında daha hesaplı olduğu dile getirildi. Balık olarak çipuranın seçilmesinin nedeninin ise en dayanıklı tatlı su balığının olması şeklinde açıklandı. 

Boynu, kolları ve yüzünde ikinci derece yanıklar oluşan Maria Ines Candido da Silva isimli genç kadın üzerinde kullanılan ve tüm dünyada dikkat çeken balık derisi yöntemi en son ağır yanıklara sahip bir bebekte kullanıldı. Bebeğin yanmış derisine sterilize edilmiş çipura balığı derisi saran doktorlar, bu yöntemi şimdiye dek ikinci ve üçüncü derecede yanığa sahip olan 56 adet hastada uyguladı. Çipura derisinin ideal oranda kolajen ve yüksek nem içerdiği açıklanırken, balık derisinin sahip olduğu özelliklerin yanıkların iyileşme sürecini hızlandırdığı aynı zamanda da hastalara gerekli proteinleri sağladığı belirtildi.

KULLANIM SÜRESİ İKİ YIL

Balık derisinde yüksek derecede Tib 1 kolajen bulunuyor. Ceara Federal Üniversitesi laboratuvarında balıkların derisi yüzülüyor. Daha sonra da steril hale getirilerek donduruluyor. Ardından hastanelere gönderilen balık derileri ikinci üçüncü derece yanıklarda iki yıla kadar kullanılabiliyor. Ayrıca tedavi sırasında balık kokusu da oluşmuyor.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR KOAH hastaları için mucizevi yöntem! 7,5 dakikada kurtuldu! SAĞLIK - 07.08.2018 Yaralı Hint pilotun görüntüleri yayınlandı! SAĞLIK - 27.02.2019
  • vatandaş 29.05.2017 13:40 / 1 kişi beğenmiş /

    köylerde bu tür uygulamalar yapılıyor ama bizim aydın geçinen kesim dalga geçiiyor maalesef yıllarca hacematla da dalga geçtiler

  • koç 29.05.2017 09:59 / 1 kişi beğenmiş /

    bundan 50 sene öncesini biliyorum kırmızı benekli alabalık zeytin yağının içinde bekletilerek yapılan ilaçla zaten bizde deri ve kemik hastalıklarının tedavisi vardı.

  • serkan 28.05.2017 21:53 /

    Yılan gibi oldu tabirinin karşılığı bu olsa gerek :)

sağlik kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla