Bilim-Teknoloji / 19.04.2018 12:18

Arkadaşına üzüldü biyonik el yaptı

Diyarbakır'ın Eğil ilçesinde 11. sınıf öğrencisi Mehmet Mevlüt Çetinkaya, eli olmayan bir arkadaşının durumundan etkilenerek, atık malzemelerden biyonik el tasarladı.

Aynı okulda kolu olmayan bir arkadaşının durumundan etkilenen Eğil Mesleki ve Teknik lisesi 11. sınıf öğrencisi Çetinkaya, biyonik el tasarlamaya karar verdi. Fikrini paylaştığı elektrik- elektronik öğretmeni Nazım Ekinci'den de destek alan Çetinkaya, arasında tükenmez kalem yayı ve misina ipinin de yer aldığı atık malzemelerden biyonik el tasarımını gerçekleştirdi.

Çetinkaya, öğrenci arkadaşının eli olmadığı için yaşadığı sıkıntılara sürekli tanık olduğunu söyledi. Engelli arkadaşının bir şeyi tutmak istediğinde zorlandığını belirten Çetinkaya, "Bir yere gittiğimizde grup içerisinde bu arkadaşımız rahat hareket edemiyordu, utanıyordu. Buna çok üzülüyordum. Sonunda biyonik el yapmaya karar verdim." dedi.

Geçen yaz tatilini bu projenin üzerinde çalışarak geçirdiğini, öğretmenin yönlendirmesiyle de tasarım yaptığını aktaran Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Tükenmez kalem yayını ve misina ipini kullanarak, tasarımını yaptığım kola parmak hareketlerini yaptırmaya çalıştım. Oluşturduğum protez el bütün parmak hareketlerini yapabiliyor. Isıya duyarlı olan kolu daha da geliştirebilsek engeli arkadaşımız kolayca bir bardağı tutup su içebilir." 

"Sıcaklığı hissedebiliyor"

Öğretmen Nazım Ekinci de hedeflerinin beyin dalgasıyla kontrol edilen robotik el yapmak olduğunu belirterek, şunları aktardı:

"Şu anki haliyle sadece parmak hareketlerini ve ince motor davranışlarını yapabiliyor. Aynı zamanda bunu diğer protezlerden ayıran nokta işin içine duyguları kattık. Bu biyonik el, sıcaklığı hissedebiliyor. Yani çakmakla elini yaktığımız zaman biyonik el de refleks gösteriyor. Avuç kısmına buz bıraktığımız zaman titreme davranışı yapabiliyor."

Kendilerine destek çıkılması durumunda beyin dalgasıyla kontrol edebilen robotik el yapacaklarını işaret eden Ekinci, "Bu işin üstesinden gelirsek ülkemizdeki bir çok insanın yarasına derman olacağız. Bu proje sayesinde bir çok uzvunu kaybetmiş insanı topluma kazandırabiliriz. Amacımız bu projeyi daha geliştirerek, uzuvlarını kaybetmiş insanların yaralarına derman olmaktır." diye konuştu.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Hürkuş-C ilk kez test etti...İşte o anlar! Bilim-Teknoloji - 29.12.2018 Mars'a yeni misafir! Bilim-Teknoloji - 27.11.2018
 • Melda 21.04.2018 02:58 / 3 kişi beğenmiş /

  Allah başarını daim etsin

 • Ali-Veli 20.04.2018 06:25 / 6 kişi beğenmiş /

  Eleştirenlere bak hele, o parçalardan bir tanesini dahi yapabiliyor musunuz. hayır. Sallamak serbest, oturduğu yerden. Sizin gibiler yüzünden bu ülke yerinde saymış. Goca görtlü şeyler.

 • TR - SAKARYA 19.04.2018 23:44 / 11 kişi beğenmiş /

  Maşallah, Helal olsun gençler

 • vay be arkadaş 19.04.2018 18:11 /

  belkide terminatöri biz üreticeğiz :.)

 • Hakan 19.04.2018 15:37 / 4 kişi beğenmiş /

  Bu ne kardeşim arduino, 2 sensör ve tahtayla bionik el mi yaptınız. Aşın bunları artık

bilim-teknoloji kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla