Irak Ordusu, havaya uçurulduğu belirtilen Altunköprü kasabasındaki Hindistan köprüsüne ait görüntüleri yayınladı. Irak Ordusu' nun resmi twitter hesabında Kerkük  ile Erbil arasında bulunan ve Peşmerge tarafından havaya uçurulduğu belirtilen Hindistan  köprüsüyle ilgili görüntü yayınlandı. Twitter hesabında görüntülerin Hindistan köprüsüne ait olduğu ve Barzani peşmergeleri tarafından havaya uçurulduğu belirtildi.

Peşmerge yetkilileri ise,  patlatılan köprünün askeri geçişlerin önlenmesi amacıyla sadece bir kısmının havaya uçurulduğunu tarihi köprüye bütünüyle zarar verilmediğini şartların normalleşmesinden sonra köprünün tekrar onarılacağını söyledi. Patlatılan köprü kesinlikle tarihi Altunköprü köprü değil" denildi.

Köprü, 1980 yılında İran Irak savaşı sırasında Saddam Hüseyin tarafından Hindistan'dan getirilen bir  mühendis tarafından  yapıldığı için ismi Hindistan köprüsü olarak geçiyor. Altunköprü' de eski ve tarihi  olan ve birbirine bağlantılı iki köprü daha bulunuyor. Bunlarda Tezihine ve Orta mahallelerinde yeralıyor.. 

Yorumlar 0 Yorum Var