Bilim-Teknoloji / 29.12.2018 11:02

Hürkuş-C ilk kez test etti...İşte o anlar!

Hürkuş uçağının silahlı versiyonu olan Hürkuş-C'yi geliştirme faaliyetleri sürüyor. Hürkuş-C'nin son olarak kendini koruma özelliği başarıyla test edildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Hürkuş, Hava Kuvvetleri Komutanlığının eğitim ihtiyacını karşılamanın yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığına operasyon bölgesinde yakın hava desteği sağlaması için geliştiriliyor. Bu kapsamda her iki komutanlıkla çalışmalar devam ediyor.

Silahlandırılan Hürkuş-C uçağı için 3 farklı varyant üzerine geliştirme süreçleri devam ediyor. Buna göre, maliyet etkin ve takvim olarak teslimatı hızlı olabilecek varyantlara da kullanıcılarla çalışılıyor.

TEHDİTLERDEN KENDİSİNİ KORUYACAK

İlk atış tecrübesi Konya Karapınar'da ROKETSAN'ın LUMTAS füzesiyle gerçekleştirilen Hürkuş-C'nin yeni özellikler ve farklı mühimmatlarla testleri devam ediyor.

Uçağın Kahramankazan'da yapılan uçuşta kendini koruma özelliği başarıyla test edildi. Hürkuş, eğitim uçağı olma yanında artık silahları ve korunma sistemleriyle yakın hava desteği görevine de hazır hale gelmeye başladı. 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, sosyal medya hesabından Hürkuş-C'nin son testine ilişkin, "Hürkuş eğitim uçağı olma yanında, silahları ve korunma sistemleriyle yakın hava desteği görevlerine de hazır hale geliyor." ifadesini paylaştı.

BENZERLERİNE RAKİP OLACAK

Hürkuş-C serisinin son versiyon uçağı yaklaşık 5 ton ağırlığa sahip olacak ve 1,5 ton faydalı yükü taşıyabilecek.

Lazer işaretleme kabiliyetine sahip mesafe ölçerli kızıl ötesi çok bantlı kamerayla gündüz ve gece gözetleme yapılabilecek Hürkuş-C, gerektiğinde yerli füze ve bombalarla görev icra edebilecek. Hürkuş-C, 35 bin feet irtifa tavanıyla 6 saate kadar havada kalabilecek.

ROKETSAN, TÜBİTAK SAGE ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumuna ait roket ve mühimmatlar uçakta kullanılabilecek.

Hürkuş-C, geliştirmeler tamamlandığında kendi sınıfında dünyadaki benzer uçaklarla rekabet edebilecek ve maliyet etkinliğiyle pek çok ülkenin talep edeceği bir platform haline gelecek.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR İnce'den yerli oto çıkışı! Ahmet Hakan 3 kez müdahale etti Bilim-Teknoloji - 31.12.2019 Yerli otomobilin merakla beklenen özelliği tanıtıldı! Bilim-Teknoloji - 29.12.2019
 • vesselam 24.03.2019 23:44 / 6 kişi beğenmiş /

  ha şöyle yeter ki yapalım, çabalayalım. bir anda olmaz yapa yapa en iyisini yapar hale geleceğiz inşaallah

 • Kadir 08.03.2019 21:00 / 8 kişi beğenmiş /

  Gurur duydum rabbim bu devlet-i korusun inşallah

 • Misafir hep 28.01.2019 01:08 / 6 kişi beğenmiş /

  Japon ve Almanyaya helal olsun .Ama adamlarda gerçekten hem diziplinli hemde çok çalişiyor. Bizler bunların çeyreğini yapmiyoruz, hazıra konmak istiyoruz. Ev ödevini yapmayan ülkeler zamanla yok olacaklar. Zaten bununda dünya siyaseti ve tedirginliği kendisini gösteriyor. O halde ne duruyoruz. Sabah 04:00 de kalk 06:00 da iş başı

 • aksaray 01.01.2019 09:07 / 11 kişi beğenmiş /

  allaha şükürler olsun artık yavaş yavaş avrupaya ve amariya muhtaçlığımı kalmadı. artık askeri silah sanayimiz çok hızlı gelişiyor. gurur verici. Amaa bu gelişmemizi içimizdeki hainler hiç istemiyorlar

 • nacrea 30.12.2018 11:05 / 11 kişi beğenmiş /

  Sınıfında etkili küçük pratik ve ucuz bir uçak sanıyorum ihracatından çok para kazanırız

bilim-teknoloji kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla