OTOMOBİL / 18.09.2019 14:53

TEKNOFEST'te görücüye çıktı! İşte Cezeri'nin isim hikayesi...

TEKNOFEST İstanbul'da görücüye çıkan Cezeri Uçan Araba, katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Cezeri'nin Proje Yöneticisi Ozan Yağcı, büyük havacılık firmalarının ürettiği bir teknolojiyi, Selçuk Bayraktar'ın ortaya koyduğu proje vizyonuyla, özverili bir çalışma göstererek 9 ay gibi kısa bir zaman içerisinde tamamladıklarını belirtti.

"KENTSEL TAŞIMACILIĞA YÖN VERECEK"

Yağcı, şu anda Cezeri'nin tek kişilik taşıma yapabildiğini, ilerleyen versiyonlarında iki veya daha fazla kişi için taşıma yapabileceğini belirterek, "Şu anki prototip, yalnızca bir kişiyi taşımaya yönelik. İleriki zamanlarda bu prototipi tamamen şehir içi taşımacılıkta kullanılacak bir araç haline getirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Cezeri Uçan Araba, sağlık sektörü ve askeri alanda lojistik destek faaliyetlerine yeni bir boyut kazandırmak için geliştiriliyor. Yolcu ve kargo taşımacılığında aktif olarak rol alacak şekilde de tasarlanan Cezeri'nin seyir hızı saatte 100 kilometre, azami uçuş irtifası 2 bin metre olan Cezeri, yaklaşık 1 saat havada kalacak, 70-80 kilometre menzile erişebilecek.

İSMİ MERAK UYANDIRMIŞTI

17-23 Eylül tarihlerinde yapılacak olan TEKNOFEST'te sergilenecek olan otomobile ismi verilen Cezeri'nin kim olduğu ve tarihteki yeri ise vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Peki, Cezeri kimdir? İşte yanıtı…

CEZERİ KİMDİR?

1136 yılında Cizre'nin Tor mahallesinde dünyaya geldi. Lakabını yaşadığı şehirden alan El Cezeri, öğrenimini Camia Medresesi'nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaştı ve pek çok ilke ve buluşa imza attı.

Batı literatüründe M.Ö. 300 yıllarında Yunan matematikçi Archytas tarafından buharla çalışan bir güvercin yapılmış olduğu belirtilse de, robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, Cezeri'ye âittir.

Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim insanı olan Cezeri'nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır."Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap" (El Câmi-u'l Beyn'el İlmî ve El-Amelî'en Nâfi fî Sınâ'ati'l Hiyel, Arapça) adlı eserinde ortaya koydu. 50'den fazla cihazın kullanım esaslarını, yararlanma olanaklarını çizimlerle gösterdiği bu olağanüstü kitapta Cezeri, tatbikata çevrilmeyen her teknik ilmin, doğru ile yanlış arasında kalacağını söyler. Bu kitabın özgün kopyası günümüze kadar ulaşamadıysa da, bilinen 15 kopyasından 10'u Avrupa'nın farklı müzelerinde, 5 tanesi Topkapı ve Süleymaniye kütüphanelerinde yer almaktadır.

Kısaca Kitab-ül Hiyel adıyla bilinen eseri altı bölümden oluşur. Birinci bölümde binkam (su saati) ile finkanların (kandilli su saati) saat-ı müsteviye ve saat-ı zamaniye olarak nasıl yapılacağı hakkında on şekil; ikinci bölümde çeşitli kap kacakların yapılışı hakkında on şekil, üçüncü bölümde hacamat ve abdestle ilgili ibrik ve tasların yapılması hakkında on şekil; dördüncü bölümde havuzlar ve fıskiyeler ile müzik otomatları hakkında on şekil; beşinci bölümde çok derin olmayan bir kuyudan veya akan bir nehirden suyu yükselten aletler hakkında 5 şekil; 6. bölümde birbirine benzemeyen muhtelif şekillerin yapılışı hakkında 5 şekil yer alır.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Merakla beklenen Akıncı belgeseli yayınlandı OTOMOBİL - 25.05.2020 Antalya’da trafikte tekme tokatlı kavga OTOMOBİL - 30.05.2020
 • Kahraman 20.09.2019 00:04 / 1 kişi beğenmiş /

  Daha gelişmişiyle süper ambulans aracı olur

 • makine 19.09.2019 18:14 /

  şekli güzel pervaneleri kapatmaları da çarpma riskine karşı iyi olmuş güvenli duruyor. ayrıca paraşütü de olursa şarjı bittiydi düşer mi acaba denilmez

 • Ama SAMAN !!!! 18.09.2019 20:18 / 7 kişi beğenmiş /

  Hala kafayı samanla bozmuş olan heykel sevici saman kafalar Türkiye yi aşağıladıkça aşağılamaya çalışıyor. Kendi karakter ve ruh hallerini Türkiye ye giydirmeye çalışıyorlar. Yolunuz açık olsun gençler. İnşallah gelecek bizimdir.

 • yani 18.09.2019 17:52 / 1 kişi beğenmiş /

  bir tane de bana ilazim hemen

 • huseyın karabiyik 18.09.2019 17:50 / 3 kişi beğenmiş /

  Türkiye üretmiyor diyenler bu haberleri görmüyorlarmı

otomobil kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla