OTOMOBİL / 24.04.2020 00:45

İstanbul'dan dünyaya sevgi konseri

Cumhurbaşkanlığı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda "7 tepenin şehrinden 7 kıtaya" sloganıyla düzenlenen konser, İletişim Başkanlığının YouTube kanalından yayımlandı.

Konserde, Kovid-19 salgını nedeniyle yaşanmakta olan bu zor dönemde sanatçıların İstanbul'un yedi farklı noktasından gerçekleştirdikleri performanslarıyla tüm dünyaya dayanışma mesajı verildi.

Salgınla mücadele eden birçok ülkeye tıbbi malzeme yardımında da bulunan Cumhurbaşkanlığı, kıtaların buluştuğu İstanbul'da bu kez de kalpleri buluşturarak birlik ve bütünlük bilincini vurguladı.

Ludwig van Beethoven'in 9. Senfonisi'nin Franz Liszt tarafından yapılmış piyano düzenlemelerinin dünyadaki sayılı icracısından olan piyanist İdil Biret, "İnsanlık Senfonisi" olarak da bilinen bu ölümsüz eseri 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde seslendirdi.

Eserlere İstanbul manzarası eşlik etti

Arpist Şirin Pancaroğlu ve ses sanatçısı Bora Uymaz, Yunus Emre'nin "Ben Yürürem Yane Yane" ilahisini Kız Kulesi'nde icra etti.

 

Ayasofya'da neyzen Yavuz Akalın "Segah Peşrev" (Yusuf Paşa), Topkapı Sarayı'nda udi Murat Bağdatlı "Kürdilihicazkar Longa" (Kemani Sebuh), Galata Kulesi'nde flüt sanatçısı Elif Yurdakul Baykurt "Syrinx" (Claude Debussy), Dolmabahçe Sarayı'nda tamburi Özer Özel ve kemençe sanatçısı Aslıhan Eruzun Özel "Nihavend Saz Semai" (Mesut Cemil Bey), Pierre Loti Tepesi'nde kanuni Serkan Mesut Halili "Şehnaz Longa" (Santuri Ethem Bey) eserlerini seslendirdi.

Muhteşem İstanbul manzaraları fonunda gerçekleşen konserde, gerek klasik Türk müziği gerekse klasik Batı müziğinden eserler sunulurken, Yunus Emre, Mevlana, Hacı Bektaş̧-ı Veli, Pir Sultan Abdal'dan Immanuel Kant, Thomas Aquinas, Alphonse de Lamartine'e Doğu ve Batı dünyasının önemli düşünürlerinin sevgi ve insanlık mesajları da müziğe eşlik etti.

Konser yayını, fonda Türk bayrağı dalgalanırken "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun" ifadesiyle son buldu.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Hafter fena çuvalladı! Füzeleri böyle çakıldı OTOMOBİL - 20.07.2020 TOGG'a dev rakip! İlk elektrikli SUV modelini tanıttı OTOMOBİL - 08.08.2020
 • vatandaş 24.04.2020 08:57 /

  alın size 23 nisan bağımsızlık egomanyası bağımsızmışız gülerim sadece özyurdunda bir garip paryasın.

 • Ahmet 24.04.2020 01:33 / 1 kişi beğenmiş /

  Hâlâ daha kafirlere yaranma, şirin görünme derdindeyiz. Ramazanın başında rezillikten başka birşey değildi. Biz tv yi kapattık, izlemedik.

 • Yılmaz 23.04.2020 23:25 / 7 kişi beğenmiş /

  Bu konser tüm kanallar dan canlı yayınlanırken CHP kanalı Fox'ta niye yayınlanmadı acaba

 • Doğu-Batı 23.04.2020 22:48 / 7 kişi beğenmiş /

  Neredeyse bütün tv kanalları yayın yaparken fox ve teve2 yayınlamadı garip. Ülke karşıtlığı böyle bir şey olsa gerek.

 • Abdullah 23.04.2020 22:43 / 10 kişi beğenmiş /

  Gönül isterdi ki istanbul'un yedi tepesinde müzik sesleri değil kur'an sesleri yükselsin. Hem de mubarek ramazanın ilk gününde . Bu rahmet ayında kur'an bize rahmet ederdi. Kendi öz vatanımızda garıbiz tıp ki islam gibi. Din Allahın arz onun ama onun arzında islam garip müslüman garip. Selâm olsun gariplere

otomobil kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla