OTOMOBİL / 23.05.2020 01:04

Hamaney: Filistin meselesinin suçluları Osmanlı Devleti'nin topraklarını aralarında paylaşan Batılı devletlerdir

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Filistin'deki sorunların asli suçlusunun Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı Devleti'nin Asya'daki topraklarını aralarında paylaşan Batılı devletler olduğunu söyledi.

İran lideri Hamaney, Kudüs Günü dolayısıyla canlı yayında bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, Birleşmiş Milletlerin (BM) Filistin ve Yemen'deki Müslümanların korunmasına ilişkin görevini yerine getirmediğini ifade eden Hamaney, "Sözde BM ve uluslararası insan hakları kuruluşları, Müslümanların korunması söz konusu olduğunda fonksiyonunu yerine getirmiyor. Sözde insan hakları örgütleri de ölüdür." dedi.

ABD'nin temel politikalarından birinin İsrail'in bölgedeki varlığını normalleştirmek olduğuna dikkati çeken Hamaney, "Bölgede Amerika'nın köleleri gibi hareket eden bazı Arap toplulukları da ekonomik bağlar ve benzeri şeyler kurarak bu normalleşmeye zemin hazırlıyor. Bu çabalar tamamen yararsız ve nafiledir. Siyonist rejim ölümcül bir kanserdir ve bu bölgeye zararlıdır. Kuşkusuz kökünden sökülüp yok edilecek." diye konuştu.

Filistin'de uzun yıllardır yaşanan trajedinin asli suçlusunun Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı Devleti'nin Asya'daki topraklarını aralarında paylaşan İngiltere'nin başını çektiği Batılı devletler olduğunu vurgulayan Hamaney şunları söyledi:

"Bu trajedideki temel suçlu, Batılı hükümetler ve onların şeytani politikalarıdır. Birinci Dünya Savaşı'nı kazanan devletler, Osmanlı İmparatorluğu'nun Asya'daki topraklarını en önemli savaş ganimeti olarak aralarında paylaştığı gün, hakimiyetlerini sürdürebilmek için bölgenin kalbinde güvenli bir üs oluşturma ihtiyacı hissettiler."

İkinci Dünya Savaşı sonrasında da bölge ülkelerinin gafletinden faydalanılarak İsrail'in oluşturulduğunu dile getiren Hamaney, Batılı ülkelerin bu sayede ilk olarak Filistin'e daha sonra da bölge ülkelerine darbe vurmayı amaçladıklarını ifade etti.

Hamaney, Filistin meselesinin çözüm yolunun ülkede tüm dini ve etnik grupların katılacağı bir referandumdan geçtiğini belirtti.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Mercedes'in son bombası! Tek depo 1000 km! Ne elektrik, ne benzin, ne lpg ne de mazot... OTOMOBİL - 18.09.2020 Türkiye için tarihi bir gün daha! Aksungur SİHA tam 12 adet bombayla 28 saat uçtu OTOMOBİL - 17.09.2020
 • Melih Inal 26.05.2020 10:47 / 1 kişi beğenmiş /

  Ali Hamaney. muslumanlarin birlikteliginden bahsediyorsa once mezhepciligi birakip muslumani Allah cc kulu Peygamberimiz Hz Muhammed in ummeti gormesi lazim.Peygamber efendimiz zamaninda boyleydi. Suriye de Yemende daha bir cok yerde boyle yalandan İsraile laf soyluyor butun bedelleri Turkiye oduyor.

 • İsa kaçmaz 25.05.2020 23:28 / 2 kişi beğenmiş /

  Ali hamaney' in annesi Türktür. Ayrıca kendisi çok iyi derecede Türkçe konuşur ve halkına, çocuklarınıza Türkçe öğretin diye öğüt vermektedir

 • İmam züfer 24.05.2020 23:10 / 2 kişi beğenmiş /

  Ey ehli sapık hamaney esed rejimine destek verip nice sünni müslüman suriyeli ve bizim mehmetciklerimizi katledip şehit ettiniz amerika tarafından gebertilen süleyman kasımı nice müslüman sünni kadınlara tecavüz ettiğinize biliyoruz sizi iki yüzlü münafıklar kalkmış filistini savunuyorlar hadi ordan

 • Selim 24.05.2020 21:22 / 2 kişi beğenmiş /

  Ümmetin can düşmanı İngiliz -Vatikan projesi İran ve yönetici alçakları Suriye'de Rus köpekleri ile birlikte müslüman kadınların namusunu ayaklar altına alıyor. Yavsak bir de kalkmış müslüman adına konuşuyor. Şia bir papalık projesidir.

 • Türk 24.05.2020 17:53 / 2 kişi beğenmiş /

  Ooo vahşi iran lı konuşmuş , haşdişabi şebbiha lara çoluk çocuk demeden sünni katledin cennet de dereceniz artacak diyen molla kafir ler

otomobil kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla