Türk siyasi tarihine bir kara leke olarak yazılan 7 Mayıs 1960 bir milleten unutamayacağı bir bir utanç tarihi oldu. Darbenin ardından idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın yargılamasının yapıldığı Yassıada hep hüzünle hafızalarda kalmıştı. "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" ile karanlık günlerini geride bırakan Yassıada artık demokrasiye, milli iradeye ve özgürlüğe kapılarını açıyor. 

"DİRİMDEN KORKMAYACAKTINIZ. AMA ŞİMDİ.."

Darbeci askerler tarafından küçük düşürülüp, işkence edildikten sonra idam edilen şehit Adnan Menderes'in son mektubu ve etkili görselleriyle anlatım yapılan video sosyal medyada büyük beğeni topladı.

Adnan Menderes'in son mektubu;

"Sizlere dargın değilim. Sizin ve diğer zevatın iplerinin hangi efendiler tarafından idare edildiğini biliyorum. Onlara da dargın değilim. Kellemi onlara götürdüğünüzde deyiniz ki: Adnan Menderes hürriyet uğruna koyduğu başını 17 sene evvel almadığınız için sizlere müteşekkirdir.

İdam edilmek için ortada hiçbir sebep yok. Ölüme kadar metanetle gittiğimi, silâhların gölgesinde yaşayan kahraman efendilerinize acaba söyleyebilecek misiniz?

Şunu da söyleyeyim ki, milletçe kazanılacak hürriyet mücadelesinde sizi ve efendinizi yine de 1950’de olduğu gibi kurtarabilirdim. Dirimden korkmayacaktınız. Ama şimdi milletle el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir. Buna rağmen duâm sizlerle beraberdir."

Yorumlar 15 Yorum Var
 • nazmi 28.05.2020 02:34
  dünyaya neyi anlatıyorsunuz? 60lı yılların rezilliğni kepazeliğini mi? ben utamıyorum şahsım adına o yılların Türkiyesinden.. elimde olsa tarihi silerdim neyi hatırlatıyorsnuz nasıl rezilmişiz bakın onu mu?
 • yaşar 28.05.2020 00:31
  Adnan Menderes; Türk Milleti unutmaz, unutamaz.
 • erol 28.05.2020 00:02
  Allah'ın Rahmeti Adnan Menderes'in üzerine olsun; Allah'ın Laneti de o güzel İnsana kıyan Kafir uşaklarının Üzerlerine olsun.
 • Hakan 27.05.2020 23:57
  Ben hakkımı helal etmiyorum Bütün 27 mayıs darbecilerine . Bu millte ettğiniz zulüm ve geride kalan türevlerinizin azgınlıkları iftira ve yalanları hala devam ediyor. Örneğin yalancı Ekrem, İftiracı Kemal ve bütün CHP.
 • Serdengeçti 27.05.2020 23:40
  Ne kadar siyaset yapıyorum dese de biz bu chp nin memlekete en ufak bir faydası dokunduğunu görmedik,göremedik.Seçilmiş insanlara, Milletimize küfredercesine, darbe yapan zihniyettir chp.Allah zalimlerin, hainlerin, dinsizlerin, imansızların ... şerrinden emin eylesin.
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek