DÜNYA / 24.06.2020 16:55

İsrail barbarlığına Türkiye'den peş peşe tepkiler! Türk bayraklı levhayı balyozlarla parçaladılar

İsrail, Doğu Kudüs'te bir mezarlıkta bulunan ve üzerinde Türk bayrağı da olan levhaya tahammül edemedi. Mezarlık yıllar önce TİKA tarafından restore edilmişti. Levha da oraya tanıtım ve bilgi amaçlı asılmıştı.

DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, "O tabelaları sökebilirsiniz ama ümmetin gönlündeki Türkiye sevgisini asla sökemeyeceksiniz. Tarihsel ve kültürel mirasa gösterilen bu saygısızlığa uluslararası toplum gereken cevabı vermelidir. O balyoz sadece TİKA'mızın tabelasına değil insanlığın kalbine indirilmiştir" dedi.

AK PARTİ'DEN AÇIKLAMA

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İsrail makamlarının Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Kudüs'te restorasyonunu gerçekleştirdiği Yusufiye Mezarlığı’ndan Türk bayrağını taşıyan TİKA tabelalarını sökmesi Türkiye'ye yönelik açık provokasyondur. O eserlerin ruhuna sinmiş değerler taşa ve toprağa kazınmıştır, tabela sökerek yok edilemez. Türkiye'nin insanlık adına savunduğu barış değerlerinin temsilcisi TİKA, Orta Asya'dan ve Balkanlar'a, Afrika ve Latin Amerika'dan ve Pasifik Adalarına uzanan geniş coğrafyada 'kültürel değerlere saygı' ve 'birlikte kalkınma' amacıyla çalışmalarını yürüten bir kuruluşumuzdur" ifadesini kullandı. Çelik, TİKA'nın tüm bu coğrafyalarda kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalıştığını, son derece şeffaf bir yol izleyerek söz konusu ülkelerde tarihi ve kültürel derinliği olan projelerini gerçekleştirdiğini belirtti. Çelik, "İsrail makamlarının TİKA tabelalarını kaldırarak ortaya koyduğu saygısızlık, aynı zamanda insanlığın ortak kültür mirasını koruma iradesine yönelik de bir saldırı niteliğindedir. Tüm dünya insanlık mirasına saygısızlık yapan İsrail hükümetine karşı sesini yükseltmelidir" dedi.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta korkunç patlama! DÜNYA - 05.08.2020 Beyrut'ta Macron'u şoke eden istek DÜNYA - 07.08.2020
 • Vatan evladı 25.06.2020 20:33 / 1 kişi beğenmiş /

  Allah seni kahredecek israil.

 • Tc vatandaş 25.06.2020 09:29 / 1 kişi beğenmiş /

  Israilin şuyu kaynadı galiba o kaynamış su içinde boğulmak istiyorlar.türk geldi mi tam gelir hey israil akıllı ol.sonunu getirme.

 • Fazil 25.06.2020 07:07 / 2 kişi beğenmiş /

  Bir çıkartma da İsraile yapmak lazım

 • Neoturk 25.06.2020 03:25 / 1 kişi beğenmiş /

  Yahudileri postalama sirasi geldi, afrikanin ortasinda yer varmis

 • Alpagu 25.06.2020 02:38 / 4 kişi beğenmiş /

  lafla bişey olmaz bizde benzeri şeyleri yapmalıyız, tüm yahudi kutsallarını bu topraklardan yok etmeliyiz...

dünya kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla