Libya’nın meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Libya’nın Cufra şehrinde bulunan bir Pantsir Hava Savunma Sistemi’ni imha etti.

Edinilen bilgiye göre Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine ait bir Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), Libya’nın Cufra şehrinde bulunan ve Rus paralı asker grubu Wagner’e ait olan Pantsit Hava Savunma Sistemi’ni vurdu. Olayın neticesinde Pantsir sistemi imha olurken, 3 Wagner unsuru öldü ve 7’si de yaralandı.

Son bir – iki aylık zaman dilimi içerisinde; Vatiyye Hava Üssü, Terhune ve Trablus Havalimanı gibi birçok stratejik noktayı Hafter güçlerinden temizleyen UMH güçleri, Sirte şehri ile Cufra Hava Üssü’ne yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın taktik, teknik ve lojistik desteği sayesinde Hafter unsurlarına karşı önemli aşamalar kaydedilen Libya’da, Sirte ve Cufra’nın alınmasının ardından her şeyin daha da normalleşeceği düşünülüyor.

Suriye ve Libya’da şu ana kadar Türk yapımı SİHA’lar tarafından vurulan Pantsir sistemi sayısının, 20’yi geçtiği tahmin ediliyor. Rusya Federasyonu, Pantsir sistemi üzerinde yaptığı modifikasyonlar ile eksiklikleri gidermeyi amaçlamakta.

Yorumlar 61 Yorum Var
 • Atalay Arslan 10.07.2020 07:23
  Muhammedin ordusu Türk ordusuna karsi savasmak islamla savasmaktir,Allah dinini koruyacak orduyu asla maglup etmez,yolumuz kabedir,kudüstür,en sonunda kabenin koruyucusu Türk askeri olacaktir,siyonist suud hanedani cökecek ,müslümanlar islamin ordusunu kucaklayacaktir.
 • Salih 10.07.2020 00:15
  Güzel haberler bekliyoruz.
 • Vurması bedava 08.07.2020 20:45
  Galiba yeni Rus teknoloji harikası panstir modifikasyonu çöp
 • mert 08.07.2020 20:36
  iste bu habere sevinirim hepinizden Allah razi olsun fazlasini hver hepsini yok etmeyi nasip etsin
 • Kararsız 08.07.2020 20:17
  Çöl farelerinin kulelerini yakmak lazım
Daha fazla yorum görüntüle