GÜNCEL / 03.08.2020 15:51

Cadde ortasında annesini döven gence tekme tokat dayak attılar!

Erzurum'da cadde ortasında annesini tekmeleyen genç, olayı gören 2 kişi tarafından dövüldü. Bipolar bozukluk olduğu öğrenilen genç, olaya müdahale eden polisler tarafından güçlükle ambulansa bindirilerek, hastaneye götürüldü. 

Olay, bugün saat 11.30 sıralarında, Yakutiye ilçesindeki Çaykara Caddesi üzerinde yaşandı. Adı açıklanmayan genç, kaldırımda birlikte yürüdüğü annesine, saldırdı. Yere düşen annesine tekmeler atan gence, yoldan geçen 2 kişi müdahale etti. İkili, annesini döven genci, tekme tokat dövdü. Anne ise, yerden kalkıp, uzak bir noktaya gitti. Olayı gören 2 sivil polis, duruma müdahale etti. Genç, öfkeli ikilinin elinden kurtarıldı. Ancak annesinin yanına giderek, yeniden saldırdı.  Polisler de gence kelepçe taktı.
Olay yerine takviye polis ve sağlık ekipleri gelirken, genç kaldırıma oturup ağlamaya başladı. Ellerindeki yaralar kanayan anne ise polislere, oğlunda bipolar bozukluk olduğunu söyledi. Anne, oğluna bakamadığını ve bakımevine yatırılmasını istediğini belirterek, kendisinin de huzurevine gitmek istediğini ifade etti. 

Annesinin şikayetçi olmadığı genç, polisler tarafından güçlükle ambulansa bindirilerek, Erzurum Şehir Hastanesi'ne götürüldü.

BİPOLAR NEDİR?

Bipolar Depresyon Belirtileri

Mani dönem aksine çok enerjisiz hissetmek
Unutkanlık hali
Ümitsizlik hissi
Hiçbir şeyden zevk alamama
İştah problemleri
Yorgunluk
Aileden ve yakın çevreden uzaklaşmak
Uyku esnasında sık sık uyanmak
İçe kapanıklık
Keyif alarak yapılan faaliyetlere karşı ilgisiz olmak
Kendini değersiz hissetmek
İntihara meyillilik, intihar girişiminden bulunmak

Bipolar Bozuklukta, ruh halinde dönemsel değişiklikler yaşanır. Bipolar Bozuklukta ‘Manik’ terimi hastanın aşırı hareketli, enerjik, konuşkan, umursamaz, kendini güçlü hissettiği bir dönemi tanımlar. 
Bu dönemde günlerce süren uykusuzluk, aşırı hareketlilik, durdurulamayan konuşma, sinirlilik, agresif davranış, çok fazla ve gereksiz alışveriş yapma en sık görülen belirtilerdir. Manik dönemlerde bazı 
hastalar yaratıcılıklarının arttığını, işlerinin harika gittiğini belirterek tedaviyi reddedebilirler.

Ancak hastalık ilerledikçe sonuçlar çok dramatik olabilir ve felaketle sonuçlanabilir. Kişi umursamaz 
davranışlarda bulunabilir, aşırı para harcayabilir. Bipolar Bozuklukta; dürtüsel şekilde alınan riskli kararlar, davranışlar (uygunsuz iş anlaşmaları, alım/satım vb.), kişiliğine uygun olmayan şekilde 
rastgele cinsel ilişkiye girmesi hasta ve ailesi için finansal ve sağlık riskleri oluşturabilir.

Bipolar Bozuklukta; Hastalığın diğer döneminde de bir öncekine tamamen zıt olan ruh hali görülür. ‘Depresyon’ olarak tanımlanan bu dönemde üzüntü, ağlama, değersizlik/suçluluk hissi, enerji kaybı, haz kaybı,
uyku problemleri ortaya çıkabilir. Bu dönemlerde Bipolar Bozukluk depresif olarak aynı derecede tehlike taşıyabilir ve kişi intihar girişiminde bulunabilir.  

Bu rahatsızlığa sahip olmak kimsenin suçu ya da hatası değildir.

Bipolar Bozukluk Genetik Midir?

Bipolar Bozuklukta genetik yatkınlık önemli bir risk olarak görülmektedir. Akrabalarının hiçbirinde bipolar bozukluk olmayanlarda hastalık görülme olasılığı %1-2 iken, birinci dereceden akrabasında (anne-baba veya kardeşlerinde) 
bipolar bozukluk olanlarda hastalığın görülme sıklığı %7-8'e yükselmektedir. Tek yumurta ikizlerinden birinde bipolar bozukluk varsa diğer ikizde bipolar bozukluk görülme olasılığı %45-60’a kadar yükselmektedir.

BU HASTALIĞA KİMLER YAKALANIR?

Bipolar bozukluk genellikle 15-24 yaş arasında görülür ve sıklıkla yaşam boyunca sürer. Her yaşta görülebilir (7'den 77'ye) ama en sık 20'li yaşların başında başlar. Her 100 kişiden 1-2'sinde görülür. 
Tüm dünyada benzer sıklıkta görülmektedir. Kadın-erkek arasında görülme sıklığı açısından fark yoktur. Çocuklarda ve 65 yaş üstünde nadiren yeni teşhis edilmiş mani görülür.

NE ZAMAN HASTANEYE YATIŞ GEREKİR?

Bipolar Bozuklukta hastalığın manik ya da depresif atak döneminde olan hasta; belirtilerin çok şiddetli olduğu durumda, riskli davranışlarının, intihar düşüncesinin girişimle sonuçlanmaması ya da saldırgan davranışlarının 
yatıştırılması amacıyla hastaneye yatırılır. Bipolar bozukluğu olanların yaklaşık %90'ı yaşamları boyunca en azından bir kez, üçte ikisi de iki kez veya daha fazla hastaneye yatırılmıştır.

SIRADAKİ VİDEO BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR Hasan Dağı'nda lav hareketliliği! İlk kez görüntülendi GÜNCEL - 22.09.2020 Acil servisi bastılar! Sağlık çalışanları sedyeyle barikat kurdu GÜNCEL - 22.09.2020
 • Derya 08.08.2020 08:58 /

  Buriksalarda kadını daha mı çok dovselerdi ,telefon isterken aklı var ilaç kullanmam derken aklı var annesini doverken yok hastalık adı altında herşeyi normal görmeye başladık iyi yapmışlar ellerine sağlık ayrıca adamlar mecbur kaldık abla diye açıklama yapıyorlar duymuyor musunuz kadın halimle ben olsam bende teyzeyi kurtarmak için aynısını yapardım..

 • oflu 04.08.2020 08:40 / 1 kişi beğenmiş /

  ellerinize sağlık

 • mmed 04.08.2020 08:04 / 1 kişi beğenmiş /

  her bir suç psikoloji ile ambalajlanıyor.

 • Misafir 04.08.2020 01:36 / 1 kişi beğenmiş /

  Çok yazık, Müslüman bir nesil ne hale geldi.

 • gurbetchi 04.08.2020 00:38 / 3 kişi beğenmiş /

  bu olayda gösteriyorki bizim insanimiz cok cahil ve hemen patak kütek herseye girisiyor.. yahu durun bakalim.. ayirin ilk önce.. sonrada gerekirse polise teslim edersiniz.. adam dövmek ne oluyor ??! size kim veriyor bu hakki.. hasta bir insana dayak atmak ?! siz yargicmisiniz ?! teksas mi bu ülke ?!

güncel kategorisindeki diğer videolar daha fazla

popüler videolar daha fazla