Sağlık Bakan Fahrettin Koca, koronavirüsten ölüm sayıları ile ilgili yalan iddialar üzerine çok net bir açıklama yaptı. 

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası konuyla ilgili yaptığı açıklamada; 

Ölüm sayıları hakkında ilginç iddialar var. Bu konuda tartışma galibiyeti beklenenlere sesleniyorum, sayısal bir galibiyet arıyorsanız lütfen ruhaniyeti çiğnemeyin, kayıtlarımıza saygı gösterin. Skor arayışında olanlar, sayıları yüksek göstermeye çalışanlar nerede dayanak arıyor? Biri belediyelerimizin e-devlet veri tabanında yer alan defin sayıları diğeri Türkiye İstatistik Kurumu'dur. İki ayrı veri tabanının birlikte kullanımı yanlıştır. Ölüm raporlarındaki kategorik bilgiler yanlış yorumlanıyor. 

Kayıtlar onda birinin bulaşıcı hastalıktan, onda dokuzu ise bulaşıcı olmayan hastalık, yaşlılık ve benzeri olarak işaretlenmiştir. Buradan Kovid19 ölüm sayıları anlaşılmaz. Bulaşıcı tek hastalığın Kovid19 olduğunu düşünen varsa yanılıyor. Raporda ölüm nedeni hanesi asıl bilgiyi veren kısımdır. Bu hanede doktor tarafından onaylanarak gerçekleşmektedir. Hastanın onaylanmış ölüm nedeni bu hanede yer almaktadır. İstatistiklerde Kovid19 olarak gösterilmesi buradaki veriye dayanır.

Belediyelerin e-devlet veri tabanında yer alan mezarlık bilgi sisteminde sözkonusu ilde defin sayıları yer alır. Defin rapor kişilerin öldüğü ilde verilir. Üç ayrı yer üç ayrı il sözkonusudur. Belediyelerin verileri kendi illerindeki defin sayılarını ortaya koyar. TÜİK verilerinde dağılım ölen kişilerin ikamet adresine göre yapılmaktadır. Kişi İstanbul'da yaşadığı halde ikamet adresi Sivas ise TÜİK onu Sivas olarak kaydeder. Dolayısıyla belediye ile TÜİK onu başka kaydeder. Bu farkı yılın 9. ayında görürsünüz. 11 il belediyesi verilerine bakıp, sonuç çıkarmak yanlıştır. Yılın sonu beklenirse TÜİK verileri ile diğer verilerin çakıştığı zaten görülecektir.

Devletin ve salgınla mücadelenin itibarını zedelemek isteyen kendi itibarını zedeler. Birinin ölümünü saklamaya imkan yoktur. 2020 yılındayız. Hayatta olanı ölmüş gösteremeyeceğimiz gibi ölmüş kişiyi hayatta gösteremeyiz. Yıllık öngörülen yüzde 2.2 oranında artışla bunun şimdi 336 bin 518 olması beklenmektedir. Kovid19 kaynaklı ölümler dahil 339 bin 26 ölüm gerçekleşmiştir. Kovid19 kaynaklı tespit edilmiş ölümler 8 bin 62'dir. Daha az veya daha fazla değildir.  

Ölüm nedenleri TÜİK tarafından DSÖ'nün standart sınıflamasına göre dağılır. Bağırsak enfeksiyonları, hepatit, tüberküloz, AIDS bunlarda bazılarıdır. Geçtiğimiz yılın ilk 9 ayında 932 hastalık sebebiyle ölüm sayısı 8 bin 972'dir. Geçen yıla göre üstelik daha azdır. Bu kapsamlı açıklamaları yapmak zorunda bırakıldığımız için gerçekten üzgünüz. 

Yorumlar 15 Yorum Var
 • Nejlet 01.10.2020 00:58
  Gerçekleri söylemeyince ne oluyor acaba.gercekleri bilmek her türk vatandaşının hakkıdır.hersey çok güzel bu yalanın ortaya çıkması hiç iyi olmadı.en azından itiraf etti.
 • msz 01.10.2020 00:45
  bu insanlar acip bi mahluk.. 300 fabrika açarsın hayır çok söylediniz o kadar yok derler.. covid 19 dan tukiyede az insan öldü çok şükür devletimiz çalışıyor dersin. hayır saklıyorsun çok insan öldü derler.. ya rabbi şu fitnecilere virüs bulaştır tez zamanda da şu dünya temizlensin inşallah
 • TONTON 30.09.2020 22:37
  Benim anlamadığım vaka sayısı ölü sayısı doğru söylense eksik söylemiş fazla söylemiş bizi niye bu kadar düşündürüyor ki bize düşen görev maske mesafe hijyen ve Rabbimiz e dua etmek Gereken sağlıkçılar ımız işini yapar nedir yani yok eksik söylemiş yok fazlaymış niye çare mi bulacaksınız bilin ce
 • Polat×× 30.09.2020 22:10
  şizofren anlayışa ne desek.boş.Adamlarda yüz yok.Yüzsüz insana yalanını suratına çarpsan yinede umursamazlar..Yani ölüm vskalarını saklamak hele bu teknoloji çagında mümlünmü.Niye saklansın.Gerçek devamlı saklanamaz.Artı yalan söylemek onurlu insanlar için söz konusu bile olmaz.onursuz karaktersiz insanlar için yalan normaldirde .( k.k gibi ) onurlu vasıflı insanlar için utançdır..
 • ahmet 30.09.2020 21:57
  ölulere istanbulda oy kullandiran ekremcilerin safsatasi...Allah islah etsin...bir belediye başkanligiyla bile bunca fitne fucur hasbel kader devlet idaresi olsa...
Daha fazla yorum görüntüle