S-300'lere sahip olan ve adalarda geçtiğimiz günlerde denemeler gerçekleştiren Yunanistan, Türkiye'ye S-400 tepkisi gösterdi. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, bir NATO ülkesinin Rus S-400 sistemlerini test edemeyeceğini savundu.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'ten Türkiye'ye ilginç bir çıkış geldi. Daha önce de pek çok kez Türkiye'yi hedef alan Yunan Başbakan bu sefer de S-400'lerin test edilmesini eleştirdi.

Miçotakis, bir NATO ülkesinin Rus S-400 sistemlerini test edemeyeceğini savundu.

"TÜRKİYE BİRLİĞİ BOZDU"

Videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen 66. NATO Parlamenterler Asamblesi Toplantısı'nda konuşan Miçotakis, Türkiye'nin adını vermeden bir NATO ülkesinin S-400sistemlerini test edemeyeceğini öne sürdü.

Miçotakis, "Müttefik ülkeler, cihatçı gruplarla işbirliği yapamaz. S-400'leri test edemez. Bu tür uygulamalar, NATO değerlerine zarar veriyor ve siyasi ve askeri kuruluş olarak NATO'nun dayanışmasına, birliğine ve etkinliğine darbe vuruyor. Bunlar, İttifak'ın hedeflerine ve savunma çıkarlarına da aykırı" ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki eylemlerinin NATO'nun birliğini bozduğunu da öne sürdü.

YUNANİSTAN'DAN S-300 HAMLESİ

Türkiye'nin S-400 kullanımı konusunda örnek verdiği Yunanistan bu çıkışları yapmış olsa da, geçtiğimiz aylarda adalar bölgesinde yaşanan gerilim sırasında S-300'leri test edeceğini savunarak bir takım deneme faaliyetleri gerçekleştirmişti.

Atina en son, Akdeniz’deki Girit Adası’nda konuşlu olan S-300'leri ABD yaptıkları ortak askeri tatbikatta denedi.Konuyla ilgili haber ve fotoğrafları Yunanistan Milli Savunma Bakanlığı tarafından sık sık askeri haberlerin duyurulduğu www.geetha.mil.gr haber sitesinde yayınlandı. Girit Adası’ndaki NATO’ya bağlı atış alanında test atışlarını gerçekleştiren Yunanistan’ın, sistemi modernize ederek S-400 sisteminin yeteneklerine yakın hale getirme planları üzerinde çalıştığı belirtildi.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • Kitapsızlar 21.11.2020 23:57
    Sende neden S 300 var yonan gavuru ? Elde âââdet te bizde medet mi ? Sizin hakkınız varda bizim hakkımız yokmu , çek arabanı sana niye tantana olmadı S 300 lerde , biz S 400 leri aldıktan sora duyduk , senin S 300 leri makarna bulamıyordun hangi ara aldın , neyine gerekti biz atina kapılarınamı dayandıkta aldın acele ?
  • Evet 19.11.2020 17:40
    Reis dünyaya meydan okuyor, dünyada ses yok...
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek