İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Cemil Atlas İlköğretim Okulu Müdür yardımcısı Nilay P.'nin, 4. Sınıf öğrencisi H.N.H. isimli kız çocuğunu, “diğer öğrencilere kötü örnek olacağı” gerekçesiyle başörtüsüyle okula almadığı öğrenildi.

İzmir’de Bayraklı Cemil Atlas İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi H.N.H. isimli kız öğrenci, başörtülü bir şekilde okula önce öğretmeni tarafından akabinde de okul Müdür Yardımcısı tarafından, “diğer öğrencilere kötü örnek olacağı” gerekçesiyle okula alınmadı.

AVAZTÜRK’ün edindiği bilgilere göre; Cemil Atlas İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi H.N.H., pandemi sebebiyle okullara ara verildiği dönemde kendi rızasıyla başörtüsü takmaya başladı. Başı açık olan annesi, kızının bu kararına itiraz etmeyip saygı duyarak destek verdi. Ancak pandemi sonrası yüz yüze eğitimin başlaması nedeniyle 4 Mart günü gittiği okulunda, başka bir sınıf öğretmeni olan ancak Müzik dersine giren Ercan T. İsimli öğretmen, 4. Sınıf öğrencisi H.N.H’den başını açmasını istedi. Öğrencinin başını açmayacağını söylemesi üzerine öğretmen Ercan T., öğrencisi H.N.H'ye başını örtmesinin yanlış olduğunu belirterek açması için zorladı. Öğrencinin başını açmamak için direnmesine rağmen zorla başı açtırıldı.

Bir sonraki gün olan 5 Mart Cuma günü sabah okuluna giden kız öğrenci H.N.H., bu kez de Okul Müdür Yardımcısı Nilay P.’nin baskılarına maruz kaldı. Müdür yardımcısı Nilay P., öğrenciye başını açmasını, diğer öğrencilere kötü örnek olacağını söyledi. Öğrencinin bu isteği kabul etmemesi üzerine okula almayarak okul girişindeki güven kulübesine oturtan müdür yardımcısı Nilay P., öğrencinin annesi S.P.’yi arayarak, “Senin çocuğun başını açmıyor, başı kapalı okula alamam. Okulda kötü örnek oluyor" ifadelerini kullandı.. Bunun üzerine öğrenciyi, dedesi yarım saat kırk dakika kadar bekletildiği güvenlik kulübesinden alarak evine götürdü.

AVAZTÜRK’e konuşan anne S.P, okullar açılmadan önce kendisinin sınıf öğretmeni ile görüştüğünü ve çocuğunun kapandığını, kendisinin annesi oalrak bu durumu normal karşıladığını onların da anlayışlı olmasını istediğini ve üzerine fazla gitmemelerini söylediğini, sınıf öğretmeninin de, yönetimle konuyu görüşeceğini belirttiğini aktardı.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ: ÖĞRETMENLER AÇIĞA ALINDI

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "İzmir Bayraklı’daki bir ilkokulumuzda, bir velimizin açıklamalarıyla kamuoyu gündemine yansıyan iddialar üzerine Bakanlığımız tarafından söz konusu duruma ilişkin inceleme/soruşturma başlatılmış olup iddiaya konu olan okul yöneticisi ve öğretmen açığa alınmıştır. 

Öğrencimizin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılması durumuna sebebiyet veren ve pedagojik açıdan asla kabul edilemeyecek yaklaşımlar içeren iddialara yönelik başlatılan inceleme/soruşturma süreçleri hassasiyetle sürdürülmektedir.
 
Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur" denildi.

Kaynak: Avaztürk

 

Yorumlar 121 Yorum Var
 • Serhan 08.03.2021 00:13
  Chp bir başa gelsin, bak nasıl uyuyanlar bir anda şaha kalkar gibi uyanacaklar,
 • Hüseyin 07.03.2021 22:03
  Su uyur, düşman uyumaz
 • Haci 07.03.2021 17:13
  Baş ortusu bı yerinemi takiliyormus bu öğretmen musvettesi din düşmanı nin
 • osmanoğlu2023 07.03.2021 14:46
  Mesut Yılmazın ilk öğretimi sekiz yıla çıkarma dayatması halen yürürlükteiken bizim başörtüsü özgürlüğü hamlemizi kollektif tökezlettirme çabaları içinde olduklarını görmekteyiz...
 • Muharrem 07.03.2021 14:36
  Gizliden yasakcilarda meb ve stk lar tarafından takip edilmeli,seçmeli derslerde aynı durum da
Daha fazla yorum görüntüle