Sandero baştan aşağı yenilendi. İçeride direksiyon benzerliği hariç, artık bambaşka görüntüsü var. Bu haftaki test konuğumuz Dacia Sandero Stepway. Özellikle tasarımıyla artık çok daha spor ve modern bir görünüme kavuşan model, B sınıfı araç sevenlerin bir hayli ilgisini çekecek. Fiyatıyla şuan alınabilecek en uygun B sınıfı model olan Sandero’yu nasıl değerlendirdik?

 Neler değişmiş? Neleri beğendik, neleri beğenmedik?

Modelde özellikle tasarım baştan aşağı yenilenmiş. Dışarıya baktığımız zaman far grubundan kaput yapısına kadar oldukça spor bir görünüm var. Y formlu gündüz led aydınlatmalar, ızgara üstü krom detaylar ve daha köşeli yapılar modele çok yakışmış. Stepway modelinde kullanılan dodikler de aracın off road yapabilir mi acaba görüntüsünü ortaya çıkarmış. Stepway imzalı tavan rayları, değişen kapı kolları ve arka stop far grubu da tasarım başarısını yinelemiş.
   İçeriye baktığımız zaman da direksiyon simidi hariç her şey değişmiş. Hatta orda bile ufak bir değişiklik var “Stepway” yazısı kalkmış. Ekran yenilenmiş ( akıllı telefonlarla uyumlu çalışıyor), havalandırma menfezleri değişmiş, malzeme kalitesi artık hem daha iyi hem daha dolgun ( trim sesi aza iner kesinlikle), torpido üstü yumuşak malzemeler var, klima açma kapama tuşları artık daha modern, anahtarsız çalıştırma eklenmiş, cam açma kapama tuşları artık kapı kolları üzerinde, koltukların yapısı değişmiş artık daha yumuşak ve konforlu, gösterge paneli “Duster”’dan alışık olduğumuz gösterge paneli, eşya gözeri kullanım alanları oldukça genişlemiş, ve en son ama en çok hoşumuza giden konu ise yalıtım. Yalıtım inanılmaz iyileştirilmiş. Bunda kaput üzeri uzantılar, çamurluk yapılarının değişmesinin ve aynaların daha dışarı doğru konumlandırılmasının büyük önemi var. Genel olarak tasarımı oldukça beğendik. Hem içeri de hem de dışarı da oldukça başarılı bir tasarımı var. Peki… Neleri beğenmedik. Modelde canımızı sıkan konular neler oldu ?

NELERİ BEĞENMEDİK

Yakıt tüketimi. Bu konu biraz can sıkabilir. Yerini aldığı 1.5 motora göre 2 kat daha fazla yakıyor diyebilirim. Şehir içi yakıt ortalamamız 8 litre oldu. Bu da neredeyse 50 kuruşa denk geliyor.
Performans olarak biraz sınıfının altında kalmış. Bu konuda en büyük sıkıntısı CVT şanzıman diyebilirim. Pürüzsüz ve sorun yapmayan bir şanzıman ama performansa olumlu anlamda en ufak katkı sağlayamıyor. Geçiş olmadığından ve sizi hızlandıkça bir kademe öne atmadığından performans da beklentiler karşılanmayabiliyor. Özellikle rampalarda araç yüksek devir küçük vites istiyor. (L drive seçeneğini kullanıyorsunuz) Birde bu şanzıman yüksek devirlerde içeri daha fazla motor sesi gelmesine sebep oluyor.
- Sadece 1 litrelik motorlar olması üzdü… Bu tip modeller yakıt tüketimi avantajıyla tercih edilebildiğinden bu motorlarla ne kadar iddialı olacak göreceğiz…

Neleri Çok Beğendik

+ Yalıtım en başarılı gelişim..
+ Teknolojik donanımlar ve güvenlik paketleri ( videomuzda daha detaylı görebilirsiniz ) tatmin edici.
Donanım olarak eksikleri; koltuk ısıtma, deri koltuklar, hayalet ekran ve şerit takip sistemi.
+ Tasarım kesinlikle bir öncekine göre çağ atlamış.
+ Yol tutuşu B-SUV olmasına rağmen özellikle virajlarda beklentileri karşılıyor.
+Ekran konumlandırılması ve akıllı telefonlarla çalışması tüketicisini memnun eder.
+ Kapı kollarının değişimi iyi olmuş, bir önceki nesilde plastik gibiydi.
+Malzeme kalitesi ve işçilik gayet başarılı.
+ Cam açma tuşları ve cruise kontrol tuşları artık olması gereken yerlerde.

Yorumlar 0 Yorum Var
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek