Fransa'da ayrılıkçı yasa tasarısıyla İslam karşıtlığı politik gündemi meşgul ederken, Fransız senatör Esther Benbassa'dan Müslümanlara destek geldi.

Fransız Senatör Esther Benbassa, Senato'da görüşülen "ayrılıkçı" yasa tasarısını destekleyen senatörlere tepki göstererek Müslümanların normal şekilde yaşamalarına izin verilmediğini ve her şeyin eleştiri ve dışlama konusu olduğunu belirtti.

Yeşiller Partisi (EELV) Senatörü Benbassa, söz konusu tasarıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

MÜSLÜMANLARA DESTEK

Benbassa, "Müslümanlardan ne istiyorsunuz? Bunu bilmek istiyorum. Başörtüsü sorun olmadığı zaman tesettür mayo sorun oluyor. Başörtüsü sorun olmadığı zaman helal sorun oluyor. Helal sorun olmadığı zaman başka bir şey sorun oluyor." ifadesini kullandı.

"(Müslümanların normal şekilde) yaşamalarına izin vermiyorsunuz. Sizin için her şey eleştiri ve dışlama konusu. Ne zamana kadar bu şekilde davranmaya devam edeceksiniz?" diyen Benbassa, Müslümanlardan ayrı yaşamak istemediklerini vurguladı.

İSLAM KARŞITI AYRILIKÇI YASA TASARISI

Ulusal Meclis'te 16 Şubat'ta kabul edilen tasarı, Senato'da görüşülmeye devam ediliyor. Tasarı, Senato'da yapılacak oylama sonrası Meclis'te ikinci kez oylanacak.

Tasarı, Müslümanları ötekileştirdiği gerekçesiyle eleştirilere neden oluyor.

Senato'da yasa tasarısına, okul gezilerinde öğrencilere refakat eden annelerin ve 18 yaşından küçük kızların kamuya açık alanlarda başörtüsü takmalarını ve havuzlarda tesettür mayonun giyilmesini yasaklayan maddelerin eklenmesi kararlaştırılmıştı.

Yorumlar 19 Yorum Var
 • Temel 04.04.2021 11:29
  O fıransız abla içimizdeki din düşmanları n dan daha onurlu daha haysiyetli bir kişiliye sahip Fransız’da olsa vicdanı varmış sonsuza kadar ALLAH razı olsun
 • Neden olmasın 03.04.2021 17:53
  Fransada yaşayan müslüman kardeşlerimiz Türkiye’ye geliniz yada siz orada çalışmaya devam edin ama ailenizi Türkiye’ye getirin Türkiye’yi İslamlaştırmalıyız kafirler Türkiye’yi ele geçirmeye çalışıyor engel olmalıyız. Gelin Türk vatandaşlığına geçin Fransa’da kazandığınızı Türkiye’de yatırım yapın Fransa’ya ihraç edin. Neden olmasın
 • hik met 03.04.2021 17:22
  insan olan her yerde belli oluyor. tek başına bile kalsa kadın haksızlığa, namussuzluğa direniyor. kutluyorum bu kadını.
 • vatandaş 03.04.2021 17:08
  Rabbim, el-Hadi er-Rahman isminin yüzü suyu hürmetine, bu kadına, hidayet versin inşaAllah..
 • Bünyamin 03.04.2021 16:28
  Allah konuşturuyor Cenab-ı Allah onu hidayete tabi olanlardan eylesin
Daha fazla yorum görüntüle