Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir okulun önünde dün iftar saatinde düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi.

 

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Aryen, Kabil'in Daşt-i Barçi bölgesinde Seyid-ü Şüheda Okulu önünde dün iftar saatinde düzenlenen bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısının 50'ye yükseldiğini söyledi.

ÖLÜ SAYISI 50 YARALI SAYISI 100'Ü AŞTI

Saldırıda yaralananların sayısının 100'ü geçtiğini ifade eden Aryen, ölü sayısının daha da artmasından endişe edildiğini belirtti.

Aryen, saldırının önce bomba yüklü araçla ve ardından da bölgeye yerleştirilen 2 ayrı bombanın patlatılmasıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

Taliban, olayla bağlantılarının olmadığını savunarak saldırıyı kınadıklarını açıklamıştı.

Afganistan hükümetine göre, yaklaşık 1 haftadır yani yabancı güçlerin çekilmeye başlamasından bu yana ülkede şiddet olayları bir hayli arttı.

ABD Başkanı Joe Biden 15 Nisan'da yaptığı açıklamada, 1 Mayıs'ta çekilme sürecinin başlatılacağını, Afganistan'ın işgalinin 20. yıl dönümü olan 11 Eylül'den önce tüm askeri kuvvetlerin ülkeden çekilmiş olacağını açıklamıştı.

Afganistan'da konuşlu ABD ve NATO silahlı kuvvetleri de 1 Mayıs itibarıyla resmen çekilmeye başladı. Uluslararası güçler aşamalı olarak ülkeyi terk edecek.

Eğitim merkezlerinin savaş dokunulmazlığına sahip ve bu saldırının savaş suçu olduğunu dile getiren Aryen, saldırıdan Taliban'ı sorumlu tuttu.

Yorumlar 1 Yorum Var
  • Süleyman 09.05.2021 18:58
    Allah sizin belanizi versin hain kopekler nasil kiydiniz bu kadar cana