işgalci İsrail güçleri, ülkenin güneyindeki Necef (Negev) Çölü'nde bulunan Filistinlilerin yaşadığı Arakib köyünü bir kez daha yıkarak pek çok kişiyi evsiz bıraktı.

Arakib'i Savunma Komitesi Üyesi Aziz et-Turi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin köyü 190'ıncı kez yıktığını belirtti.

Turi, Filistinli 22 ailenin yaşadığı Arakib köyünde yıkılan yapıları en kısa sürede yeniden yapacaklarını ifade etti.

İsrail'in ilk yıkımı Temmuz 2010'da gerçekleştirdiği Arakib köyünde, 80'den fazla İsrail vatandaşı Filistinli yaşıyor.

İsrail yönetimi, köyün "yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini" iddia ediyor. Köy halkı ise bu toprakların, İsrail'in kurulmasından çok önce dedelerinden kendilerine miras kaldığını vurguluyor.

- KÖYLÜLER HER YIKIM SONRASI EVLERİNİ YENİDEN İNŞA EDİYOR

Köylüler, İsrail güçlerinin her yıkım işleminin ardından ahşap ve plastik malzemelerle evlerini yeniden inşa ederek direnişlerini sürdürüyor.

Necef bölgesindeki diğer köylerde olduğu gibi Arakib'e de elektrik ve su gibi zorunlu hizmetleri sunmayan İsrail, bölgede yaşayan Filistinlilerin arazi mülkiyetini de tanımıyor.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail bugüne kadar 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü'nün 11 milyon dönümüne el koydu.

Yorumlar 20 Yorum Var
 • Böke Batur 07.07.2021 21:57
  Devletin başına yıkılsın İsraili zalimler.
 • Erhan ergovan 07.07.2021 18:13
  İsrail kesinlikle yok olmaz bilakis 20 yıl sonra Filistin diye bir yer olmayacak. Siyonist sözde Müslüman ülkeler oldu sürece. İsrail daha da güclenecek Müslüman, araplar da köleleşecekler.
 • T d 07.07.2021 18:02
  Sıyonıst devlet yıkılacak elbet....
 • hoca 07.07.2021 17:07
  çok yakında israil yok olacak israilin atom bombaları patlayacak israil helak olacak kesin bilgi sadece bekleyin görün bu israil devletler len savaşıp yok olmayacak sonları yakındır 1 veya 2 seneleri kaldı bırakın özgürce yaşasınlar istediklerini yapsınlar içlerinde kalmasın bubuda unutmayın asla yabancılara arsa ev satmayın filistin herkese örnek tir
 • paramparça 07.07.2021 16:50
  bekle lanetli yahudi. senin zulmünü başına yıkacağız. ve tüm zalimlerin zulmünü. işgalci terör devletçiğini adı israilmidir ne zımbırtıdır işte onu da paramparça edeceğiz Biiznillah.
Daha fazla yorum görüntüle