Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen balistik zırh çözümleriyle güvenlik güçlerinin operasyon sahasındaki güvenliği üst seviyeye çıkarılıyor. Nurol Teknoloji, Ankara'da bulunan 3 üretim tesisinde balistik koruyucu zırh sistemleri üretiyor. Bor karbür, silisyum karbür ve alumina seramiklerle ileri balistik zırhlı çözümleri üretebilen dünyadaki birkaç firmadan biri olan Nurol Teknoloji, ortaya koyduğu ürünlerle Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet güçleri ve diğer kolluk güçlerinin olası en yüksek tehdide karşı korunmalarını ve operasyon alanlarında avantaj sağlamasını amaçlıyor. Zırh çözümlerinde kullanılan malzemeler ve karışımlar için özgün reçeteler ve üretim yöntemleri geliştirilirken, şirket yetkilileri bu sayede "dünyanın en hafif zırh çözümlerini" ortaya koyabildiklerini vurguluyor.

Yerli ve milli balistik koruyucu çözümler bu alandaki dışa bağımlığı büyük ölçüde azaltırken ülke ekonomisine de önemli katkı sağlıyor. Şirket, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü ihtiyaçları için yakın zamanda 100 binden fazla balistik koruyucu yelek, tam koruma yeleği, gömlek içi yelek siparişi aldı ve bunların yarısına yakınını teslim etti. Teslimatlar partiler halinde sürdürülüyor.

Tehditlere özel zırhlar Nurol Teknoloji Satış ve Pazarlama Müdürü Dilem Koçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temel faaliyet alanlarının balistik ürünler ve bunların ana malzemesi olan balistik seramikleri üretmek olduğunu söyledi. Bor karbür, silisyum karbür ve alumina olmak üzere 3 ana balistik seramik ürettiklerini dile getiren Koçak, bunları kompozit malzemelerle birleştirerek personel, araç ve yapısal olmak üzere 3 ana grupta koruma çözümleri sunduklarını anlattı. Koçak, personele sunulan balistik koruyucularda bor karbür, silisyum karbür seramiklerle oluşturulan plakalara kompozit katman ekleyerek istenilen tehditlere uygun zırhlar ürettiklerini ifade etti. Koçak, yine personelin kullanımına yönelik olarak özel isterleri karşılayan kalkanlar oluşturduklarını belirtti.

Koçak, jandarma ve emniyet güçlerinin ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı ihalenin ardından isterlere uygun çözümler için Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını ve bunu test süreçlerinin izlediğini söyledi. Koçak, çalışmalar sonunda 7,62, 7,63 milimetre zırh delici mühimmatı 3 atışa kadar tutabilen plakalar üretilip teslim edildiğini bildirdi. - Gemi, helikopter ve İHA'lara alkan Savunma sanayisindeki zırhlı araç üreticileriyle çözüm ortağı olduklarına işaret eden Koçak, kara araçlarına eklemeli zırh şeklinde farklı seviyelerde koruma sunduklarını ifade etti. Koçak, Türkiye'nin milli gemi projelerinde, helikopter taban koruma, kokpit koruma ihtiyaçlarında görev aldıklarını kaydetti.

Koçak, yapısal ürün grubunda ise zırhlı güvenlik kabinleri ürettiklerini ve bunlarda daha çok zırhlı çelik tercih edildiğini belirterek, "Bu şekilde konteynerler, daha mobil yapılar üretilmekte. Aynı zamanda İHA/SİHA gibi araçların komuta kontrol konteynerleri hem de sevkiyatını sağlayan konteynerler üretmekteyiz. Milli Savunma Bakanlığına sevkiyatını yaptığımız komuta yeri sistemleri üretiyoruz. Bunlar NATO tatbikatlarında hızlıca kurulabilen ve toplanabilen yapılar." dedi. - İhracat hedefi yeni anlaşmalarla artıyor İhracatın cirolarındaki payının yüzde 10-12 seviyesinde bulunduğuna işaret eden Koçak, bunu yüzde 30-40 seviyesine çıkarmayı amaçladıklarını söyledi. Koçak, ihracat çalışmalarının son dönemde yoğunlaştığına dikkati çekerek şunları kaydetti: "İtalyan ordusuna yönelik 5 yıllık bir anlaşma yaptık. İtalyan ordu personelinin göğüs plakası ve yan plaka ihtiyacını biz karşılıyoruz. Belçika ile 2 yıllık bir anlaşma yaptık, 10 bin göğüs ve yan plaka ihracatımız olacak. Polonya polisiyle 3 yılık bir anlaşmamız var. Alman Özel Kuvvetleri ve Hollanda polisine kalkan ve göğüs plakası şeklinde küçük hacimli de olsa ilk ürünlerimizi verdik. Türkiye'nin seramik üreticisi olarak sektörün öncü çözüm firmalarıyla çalışmalara başladık ve özel projeler yürütüyoruz, önümüzdeki dönemde bunları da dillendiriyor olacağız."

Yorumlar 10 Yorum Var
 • Müslüm 28.07.2021 20:24
  Ben üç hafta önce böyle bir fabrikaya işe başladım yürtdişdayım aynısını bız de yapıyoruz seramık tozundan sadece kulanıyordu . Şimdi yeni bi teknolojıle 3G makınasıyla istediğin parcayı mesela güvenlik küvetlerine olsun yada her türlü makina parçası olsun ürete biliyoruz . Bunu teknoljıyı isterım vatanımda ürete bilsin memlekete selamlar Allaha emanet olun
 • Vatan sevdalısı 28.07.2021 17:47
  Bordan yapılan deterjana kusur bulanlar acaba kullandığımız deterjanların ne kadar sağlıksız olduğunu bilmiyorlarmı, yoksa sadece siyasi zihniyeti yönünden, saçmalama hakkınımı kullanıyorlar merak ettim doğrusu.
 • Tufan 28.07.2021 16:17
  Hasan bu dediklerini ariel ve omo ya sor onlar cevaplasın.Düne kadar yumurtada tu kakaydı.Sen kullanmazsın olur biter.Biz avam tabakası borlu temizlik maddelerni kullanacağız.Sende herde deva deterjanları kullan ve uzun yaşa emi.Baksana onların ürettiği nükleer bombalar çevre ödülü akacak neredeyse.Ama avrupa ve abd parlamentoları Türk ihalarının ne kadar çevre insanlık düşmanı olduğunu ve yasaklanması gerektiğini söylüyorlar.Tabiiki amerikan predatörleri hariç.Yahu bordan nereye geldik.Eğer onlardaki bor çok olsaydı şimdi bor çok masum olurdu.Yıllarca asbestli borulardan tüm dünyaya su içirenlerin her dediğine elinde bir avuç tuzla koşturma.
 • Bersoy 28.07.2021 16:08
  Yaşanan kardeşim, bir zamanlar tereyağ yemeyin kanser yapar,damarları tıkar onu yapar bunu yapar bu memleketteki insanlara margarinleri dayamadılar mı, uyandık ama geç oldu bütün dünya kullanıyor..Boru kötülerken evlerde kullandığımız çamaşır, bulaşık deterjanları çok mu masum hiçte değil, şampuan kullanıyoruz çok mu masum..Bor madeninin dünya üzerinde bir yatakları nerelerde var,anladın..
 • Hasanbb 28.07.2021 15:02
  Bir soru soracağım BOR neden avrupada yasaklı.yeni ürünlerde temizlik maddelerinde kullanılamaz?Arkadaşlar geçmişte radyasyonlu çayları içirdiler bize. Şimdi BOR deterjanları riskleri anlatılmadan kullanılıyor. AB ülkeleri bor içerikli deterjan ve kozmetik ürünlerine kanser ve kısırlık yaptığı için yasakladı.Arkadaşlar Yasakladı diyorum.İsteyen okusun internette.Bizde çıkıyor diye her amaçla kullanmayın boru. Bizim sağlığımızda en az Avrupadaki insanlarınki kadar önemli değil mi? Lütfen sadece araştırın.
Daha fazla yorum görüntüle
'de daha fazlasını keşfet
Fragmanlar Dünya Sağlık Spor Yemek