TUSAŞ'ın Milli Muharip Uçak'ta kullanılacak 3DEXPERIENCE PLM teknolojisi için Fransız firmayla anlaşması Yunanistan'da gündem oldu. Yunan vatandaşları, Fransa'nın TF-X için Türkiye'ye ileri teknoloji sattığını ileri sürdü.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ) Milli Muharip Uçak'ta kullanılacak 3DEXPERIENCE PLM teknolojisi için Fransız Dassault Systemes firmasıyla anlaşma yapması Yunanistan'da büyük ses getirdi.

YUNANİSTAN'DA GÜNDEM "MİLLİ MUHARİP UÇAK"

Yunan bloglarda "Fransa, Yunanistan'a verdiği Rafale savaş uçağı sonrası TF-X savaş uçağı için Türkiye'ye ileri teknoloji sattı" iddiaları yayıldı. Yunan sosyal medya kullanıcıları, Yunanistan'ın Türkiye'ye askeri teknolojileri satmaması konusunda Fransa'ya hükümler koyması gerektiğini ileri sürdü.

Konuyu gündeme taşıyan Yunan medyası ise TUSAŞ ve Dassault Systemes firmasının 2018'de anlaştığını yazdı. 3DEXPERIENCE PLM teknolojisinin yazılım olduğundan bahseden Yunan medyası sözkonusu teknolojinin çoğunlukla askeriye dışındaki endüstriler tarafından kullanıldığını belirtti.

MİLLİ MUHARİP UÇAK İÇİN DİJİTAL İKİZ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 18 Mart 2023'te hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçak'ın (MMU) tasarımı ve üretimi için dijital ikiz teknolojisiyle çalışmalara başladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, tasarımdan üretime MMU'yu geliştirmek için 3DEXPERIENCE PLM platformunu ve havacılık endüstrisi deneyimlerini kullanan TUSAŞ, bu teknoloji için Dassault Systemes firmasıyla anlaşma yapmıştı. Dijital ikiz teknolojileri yardımıyla MMU'nun tüm tasarım ve testlerini gerçekleştirecek olan TUSAŞ, bu sayede ürün geliştirme sürecini hızlandıracak ve dijital teknolojilerle üretim ve test işlemlerini devam ettirecek.

DASSAULT SYSTEMES'İN UZMANLIK ALANI

Dassault Systemes (Dassault Systèmes S.A.), 3D ve Ürün Yaşam Döngüsü yazılımlarında uzman ve alanında lider bir şirkettir.

Dassault Systèmes, endüstriyel süreçleri destekleyen Ürün Yaşam Döngüsü uygulaması yazılımlarını geliştirip pazarlıyor ve ürünlerin tasarımdan bakımına ve geri dönüşüm aşamasına kadar bütün yaşam döngüsünde 3D vizyon elde etmesini sağlıyor. Dassault Systèmes portfolyosu; sanal ürün tasarımı için CATIA, 3D mekanik tasarımı için SolidWorks, sanal üretim için DELMIA, sanal test için SIMULIA, yaşam döngüsü yönetimi için ENOVIA ve çevrimiçi 3D gerçekçi deneyim için 3DVIA yazılımlarından oluşuyor.

1981 yılında kurulan Groupe Industriel Marcel Dassault, Marcel Dassault Endüstriyel Grubu şirketlerinden biridir.

2010 yılında Dassault Systèmes Ürün Yaşam Döngüsü yazılımı için 600 milyon ABD doları karşılığında IBM'in satışlarını ve destek gücünü (bütün destek kontratlarını ve 700 çalışanı da dahil olmak üzere) satın aldı.

Yorumlar 26 Yorum Var
 • Turco 19.09.2021 21:01
  O yazılımı satın almakta bir sorun yokki. Buradan kendince bir şeyler devşirmeye çalışan bazı yorumlar olmuş. Ben hiçbir sorun göremedim DASSAULT'tan yazılım alınmasına. O kadar kaliteli bir 3D realistic simülasyon yapan bir firmamız yokki. Dünyanın en iyi firmalarından birisi. Burada dijital ikizinin oluşturulması Fransızlar'ın eline geçeceği algısını nereden çıkarıyorsunuz anlamıyorum. Ve parası olan herkes de o yazılımı satın alabilir, sivil olarak bile.
 • Fehmi 19.09.2021 19:26
  Bi şekilde ama öyle ama böyle hayirlisi ile kendi uçağimiz olacak evelallah
 • Fehmi 19.09.2021 19:01
  F 16 lari turkiyede uretildi hiçbirdevlet dişyardim almadan uçak yapmadi enazindan parça aldilar aliyorlarda bizim kiler allahin izniyle eniyisini yapacaklar yapiyorlarda çokşukur
 • Mehmet 19.09.2021 18:15
  Bu ülke kaç tane savaş uçağı üretti de uçağı tek başına yapsın Cemal ? Uçağın yapımı için TUSAŞ Avrupa’nın havacılıkta en büyük firması olan İngiliz BAE Systems firmasıyla anlaştı. Sayın Temel Kotil’in dediği gibi Tornado uçağını yapan ekip MMU’nun yapımında bizimkilere yardımcı oluyor ve aynı zamanda Tornado uçağının da bilgi, birikimini aktarıyor. Temel Kotil’in bir kağıt mühendisi benzetmesi vardı bunun ne anlama geldiğini anlarsan neden yabancı şirketlerden destek alındığınıda anlarsın. Koca ABD ve Lockheed Martin bile F-35’i ortaklarla üretiyor sen neyin davulunu çalıyorsun ?
 • Hasan Yılmaz 19.09.2021 16:54
  Ben Almanya'da yaşıyorum �stanbul'da denize sıfır daire mi Bu proje için hediye etmeye hazırım Yalnız böyle bir kampanyanın başlatılmasını istiyorum
Daha fazla yorum görüntüle