Adana'nın Kozan ilçesinde Ermenilerin Türkleri yaktığı fırın, ziyarete açıldı. Mezalimin yaşandığı fırına, Türkçe ve İngilizce tabelalar asıldı.

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamasının ardından Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, 1915 olaylarında birçok Müslüman ve Türk'ün katledildiği, ibadethanelerinin kurşunlandığı ve fırınlarda Türklerin yakıldığı Kozan ilçesinde, Ermenilerin zulmünü belgelemek üzere mezalimin yaşandığı fırını, Türkçe İngilizce tabelalar astırıp ziyaretçilere açtı.

Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Kozan'da birçok fırında mezalim yaşandığını belirterek, "Son ve tek elimizde kalan bu fırını ziyaretçilere açtık. Ermeniler ve Fransızlar hem suçlu hem güçlü. Hocalı katliamını unutup Ermeni ve haçlı lobisi bizi algı ile soykırım yaptığımızı iddia ediyorlar. Bizler de onların ilçemizde Türkleri diri diri yaktığı tarihçiler tarafından katliamın belgelendiği bu fırını ziyaretçilere açtık. Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu Hocamız tarafından metin hazırlandı ve Ermenilerin bölgemizdeki yaptığı katliamın yaşandığı fırına Türkçe İngilizce yazılar astık” diye konuştu.

Kuva-i Milliye Mücahitler Derneği Kozan Şube Başkanı Mutlu Dağlı ise Kozan’da Ermenilerin zulümlerinin ve mezalimlerinin yaşandığını aile büyüklerinden öğrendiklerini belirterek, "Büyüklerimizden Türklerin ve bebeklerin yakıldığını dinledik. Ama kamuoyunda bunu Türkler yapmış gibi lanse ediliyor. Biz de bunu kanıtlamak için bu fırını sembolik olarak düzenledik ve çok da ilgi görüyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar 8 Yorum Var
 • Kayan yildiz 28.09.2021 13:47
  Bu yetmez.!!! TAKSIM MEYADANINA DÜNYA TARHININ EN GÖRKEMLI EN MUHTE$EM ermenilerin YAPTIGI BARBARLIGI MEZALIMLIGI ADINA ANIT DIKILMELI..!
 • Abd. 28.09.2021 13:40
  işte yapılması gereken burdur.Onlarca yüzlerce mezalime uğrayan yerler varken. bunları neden anlatmıyor, anlatamıyoruz. haklı iken haksız görülüyoruz. Hatta o belgelere Ermenilere zulüm yapılıp yapılmadığını araştırmak için Türkiye'ye gönderilen, ancak incelemeler sonucu Türklerin değil, katliamı Ermenilerin yaptığını gören Amerikalı tarihçi Prof. Dr. Justin McCarthy'nin yazdığı kitabından da örnekler yazılmalıydı...! Adana Kozan belediye başkanını gönülden teşekkür ediyorum.
 • Kamil 28.09.2021 13:38
  Batı bilmezmiş biliyorda Türkler yaptı demek işine geliyor.
 • Dermanbey 28.09.2021 13:37
  Helal olsun Kardesim sonunda birileri cesaret edip adim atmis,Allah razi olsun..
 • Aras 28.09.2021 13:31
  İşte böyle olmalı dününden haberi olmayan bir nesil var ortada umarım Vatanımızın heryerinde bu tür yerleri görürüz. Tebrikler Başkan.
Daha fazla yorum görüntüle