NOBEL ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) onur konuğu olarak katıldığı TEKNOFEST'te Türkiye'nin otomobili TOGG’un direksiyonuna geçti. TOGG CEO'su Gürcan Karakaş, araçla ilgili Prof. Dr. Sancar'a bilgi verdi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Aziz Sancar ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TOGG standını ziyaret etti. Şirket yetkililerinden yerli otomobil ile bilgi alan Prof. Dr. Sancar'a, Gemlik'teki fabrikanın kurulum aşamasında olduğu ve önümüzdeki yıl inşaatın tamamlanacağı belirtildi.

RUH HALİNİ TESPİT EDEN KAMERA

Prof. Dr. Sancar'ın, TOGG'da bütün akıllı ve modern sistemlerin kullanılıp kullanılmadığı yönündeki sorusu üzerine, "Aracımızda en modern, en gelişmiş radar teknolojileri ile kamera teknolojileri kullanılıyor. Öndeki araçla mesafe için radarları var. Çok gelişmiş yazılımlar kullanıyoruz. Sürücü izleme sistemimiz var. Araç içinde sürücünün gözü yolda mı, uyukluyor mu, heyecanlı mı, endişeli mi, üzgün mü? Hepsini tespit eden bir kameramız var" bilgisi verildi.

Prof. Dr. Sancar, daha sonra 4X4 çeker sistemine sahip tamamen elektrikli SUV sınıfı TOGG'un direksiyonuna geçti. TOGG CEO'su Gürcan Karakaş da Sancar'a eşlik etti. Sancar'a, fabrikanın tam kapasiteye geçtiğinde yıllık 175 bin araç üretecek şekilde tasarlandığı bilgisi verildi. Prof. Dr. Sancar, Amerika'da elektrikli araçların evde de şarj edildiğini söyledi. Bunun üzerine Prof. Dr. Sancar'a, "Evet, o bizde de mümkün. Eve koyduğunuzda bir gecede şarj edebileceksiniz" bilgisi verildi.

HİDROJEN YAKITLI ARACI DA İNCELEDİ

Prof. Dr. Sancar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal ile birlikte TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) tarafından geliştirilen ve hidrojen ile çalışan aracı da inceledi. Prof. Dr. Mandal, hidrojen ile çalışan araçların geleceğin teknolojisi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sancar, daha sonra Bursa Teknik Üniversitesi'ndeki gençlerin 'Sancar' adını verdiği elektrikli aracı inceledi ve araç hakkında bilgi aldı. Prof. Dr. Sancar, saatte 100 kilometre hıza ulaşabilen aracın üzerine gençlerin ısrarı üzerine imzasını attı.

HOLOGRAFİK GÖRÜNTÜSÜ YANSITILDI

TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) standını da ziyaret eden Prof. Dr. Aziz Sancar'a gemiler arası iletişimi sağlayan lazer cihazının ışınlanma kabinine dönüştürülmüş hali de tanıtıldı. Cihaz, Sancar ve Mandal'ın holografik görüntüsünü ekrana yansıttı. TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy da Antarktika'da yaptıkları araştırmaları anlatan İngilizce ve Türkçe bir kitabı Prof. Dr. Sancar'a hediye etti.

BAKAN VARANK: TÜRK MÜHENDİSLER YAPIYOR

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından Prof. Dr. Aziz Sancar'ın ziyaretine ilişkin görüntüleri paylaşarak, "Aziz Sancar hocamızın '100 yıl sonra benim buluşlarımı sizin gibi Türk çocukları okuyacaklar ve 'Bunu bir Türk yaptı' diyecekler' sözlerinde olduğu gibi fikri mülkiyet hakları yüzde 100 ülkemize ait olan Türkiye'nin otomobilini de Türk mühendisler yapıyor" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar 23 Yorum Var
 • Altindag 29.09.2021 19:01
  Bazı arkadaşlar, araç o kadar akıllı olmasın bizim halkımıza klasik gerek diyor.. Bende diyorum ki bizim halkımız en iyisine layık, en güvenlisine en güzeline layık.. Batının ve avrupanın dizleri titrerken içimizdeki batı hayranı ezikler hala kendilerini alçaltıyorlar..
 • bedava olsun 29.09.2021 09:19
  parası olmayan almasın bedava süt dağıtılmıyor burada
 • şinasi 29.09.2021 09:08
  Bence bu aracın o kadar akıllı olmasına hiiiçç gerek yok. Bizim insanımıza hitap edebilmesi için klasik özelliklerde ve daha sade modelleri oluşturulmalı. Fiyatı da çok daha makul seviyede tutularak iç piyasaya sunulmalı ki halkımız da yerli ve milliye rağbet etsin. Yoksa, çok pahalı olunca zaten benzin parası hiç umurunda olmayan zenginler ancak alabilecek. Orta ve alt gelir grubu da yine mecburen fiyatları daha ucuz olan lpg, dizel vb. araçlara devam etmek zorunda kalacak. Şu andaki araçlarımız çok akıllı değil de ne var sanki? En azından STANDART ve LÜKS seçenekleriyle tiketicinin tercihine sunulabilir.
 • Sema 29.09.2021 02:12
  Mercedes opel volvo ford bunların fiyati neyse oda o bence Gayet normal fiyat ciksin inşallah bizede binmeyi nasip olur
 • Recep 28.09.2021 23:22
  Bu kadar uğraşacağımiza opeli alsaydık.Turk markası yapardık bedava gitti
Daha fazla yorum görüntüle