Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

 

İşte İsmail Demir'in açıklamalarından satır başları:

F-35 meselesinde yeni bir şey yok ama şöyle bir detay var. Türkiye'den çıkarmak hukuka uygun değil demiştik. Türkiye'yi çıkardık açıklamalarını duyduk ama son zamanlardaki gelişme şu, mutabakat zaptında Türkiye'yi çıkaramadıklarını görünce ABD kendisi tek taraflı çekildi. 

Diğer gelişme Türkiye'nin ödediği bir meblağ var. 1 milyar 400 bin dolar bu ücretin yarısı ortaklık içindi. ABD'nin yönetim tarafından şöyle bir konu gündeme getirildi. Türkiye'nin hava kuvvetleri ihtiyaçlarının giderilmesi için yeni nesil F-16'lar ile karşılanabilir mi diye. İhtiyaçlarımız gidermek açısından hiçbir defteri kapatmıyoruz. ABD'nin baskı yaptığı doğru. Bir psikolojik meseleden başka bir şey değil. Türkiye NATO'da bir müttefik olarak çeşitli faaliyetlere katılıyor. Bir meseleden bu kadar kavga çıkarmak ne kadar doğru bilemiyorum. 

ABD'NİN F-16 TEKLİFİ

Karşılıklı görüşmelerde ortaya gelen bir konu. Biz buradaki hakkımızı takip edeceğiz diye söylemiştik. Türkiye çaresiz değil, bizim hep söylediğimiz şu, "Bir ürün insan yapımıysa yaparız. Kendi göbeğimizi kendimiz keseriz". 

F-35 olsaydı iyi olurdu, program ortaklığındaki konular için. Bizim opsiyonlarımız açık. Bir zaafiyet oluşmaması için elimizden geleni yapacağız. Türkiye hiçbir zaman mecbur değil. Bunun altını çizmek istiyorum.

Milli duygularla hareket eden şirketlerimizin varlığı çok önemli. 

SAVUNMA SANAYİİNDE İHRACAT

Çok sayıda ülke var, herhangi bir ülkenin adı gündeme geldiğinde çeşitli spekülasyonlar oluyor. Satışlar oldukça kamuoyunun duyması daha yerinde. Son fuarımızda çok fazla ülke vardı. 

AFRİKA'DAN GELEN TALEPLER

Türkiye'nin Afrika açılımı, THY ile ve diğer iştirakler ile Türkiye'nin yumuşak gücü açısından önemli oldu. Savunma Sanayii Başkanlığı ile bazı ülkelerin devlet başkanları kurumu ziyarete geldiler. Bu noktada bizler çok olumlu yaklaşımlarda bulunuyoruz. Bizler onların nasıl kullanıldığını biliyoruz. Bu noktada biz bunları bildiğimiz için Afrika ile ilişki kurmamız ayrı bir boyut. Afrika'da ne işimiz var diyenler de var. Bu ülkeler aslında zengin ülkeler. 

Bizler geçmişte imzalanan anlaşmaları zenginleştiriyor, savunma sanayii anlamında faaliyetleri geliştiriyoruz.  Bunlar netice verecekler. Savunma sanayii işbirliği anlaşmaları kapsamında periyodik toplantıları arttırdık. Bunlarla beraber belirlenen yol haritaları sürdürülecek.

Yorumlar 0 Yorum Var