Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Konseyi Forumu'na gönderdiği videolu mesajda son dakika açıklamalarında bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Türk Konseyi Medya Forumu'nun başarılı geçmesini tememni ediyorum. Forumumuza teşrif eden değerli katılımcılara tarih, medeniyet ve kültür şehri güzel İstanbulumuza hoşgeldiniz diyorum.

Malumunuz 2019 yılındaki Türk Konseyi Liderler Zirvesi'nde, Uluslararası Medya Forumu düzenlenmesine yönelik bir değerlendirme yapmıştık. Müdeakiben ülkemizin ev sahipliğinde bir medya forumu tertip edilmesi kararı alınmıştı. Ortak irademizin ve çabalarımızın neticesinde bugün medya forumunun hayata geçirilmesinden büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Üç gün boyunca sürecek toplantıların en çok istismar ve ihmal edilen alanlardan olan medya konusunda ülkelerimiz arasındaki dayanışmanın güçlenmesine vesile olmasını diliyorum.

Günümüzde sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte tüm insanlıkla beraber biz de sık sık dezenformasyon kampanyalarına maruz kalıyoruz. Yalan ve çarpıtılmış haberler sebebiyle dünyada milyonlarca savunmasız insanın hayatı kararmakta ciddi travmalar ve dramlar yaşanmaktadır. Hiçbir denetimin veya otokontrolün olmadığı sosyal medya mecraları bugün hem demokrasiyi hem toplumsal barışı hem de devletlerin milli güvenliğini tehdit eder konuma gelmiştir.

"ULUSLARARASI MEDYA ORGANLARI ERMENİSTAN'IN RESMİ HABER AJANSI GİBİ HAREKET ETTİ"

Dijital faşizmin yıkıcı etkisinden ne kadar gelişmiş olursa olsun hiç bir ülke ve toplum azade değildir. Türk dünyası dijital faşizmin yanı sıra uluslararası medyanın çifte standardından da muzdariptir. Özellikle 44 gün süren Dağlık Karabağ savaşı sırasında şahit olduğumuz iki yüzlü tavır meselenin ülkelerimiz açısından önemini ortaya koymuştur. Ermenistan ordusunun sivil hedef alan katliam ve balistik füze saldırıları hiç gündeme getirilmedi. Medya bağımsızlığından ve objektiflikten bahseden uluslararası medya organları Ermenistan'ın resmi haber ajansı gibi hareket etti.

"İLETİŞİM MESELESİNİ BAŞKALARINA HAVALE EDEMEYİZ"

Karabağ savaşı üklelerimiz ve Türk dünyası ile ilgili gerçeklere karşı uygulanan basın ambargosunun ne ilk ne de son örneğidir. Sözde soykırım iddiaları başta olmak üzere tarihimizi milli güvenliğimizi ve milletimizin değerlerini hedef alan birçok konuda benzer tutumlarla karşılaşıyoruz. Yaşadığımız acı tecrübeler ışığında şu gerçeği artık hepimiz açık ve net bir şekilde görebiliyoruz. Nasıl savunma sanayii ve askeri konularda tamamen yabancılara bel bağlamıyorsak, iletişim meselesini de başkalarına havale edemeyiz. Oryantalist bakış açısıyla sürekli bizlere insan hakları, demokrasi ve özgürlük dersi verenlerin vicdan ve meslek ahlakına güvenemeyiz. Diğer stratejik meselelerde olduğu gibi medya ve iletişim konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz.

Türk dünyası olarak bu hususta insiyatif almalı, tecrübe paylaşımına gitmeli, güç birliği yapmalı ve elimizdeki imkanları en etkili şekilde değerlendirmenin yollarını aramalıyız. Köklü geçmiş güçlü gelecek temasıyla düzenlediğimiz forumun bizlere bu noktada güçlü bir platform kazandıracağına inanıyoruz. Forum vesilesiyle Türk dünyasındaki dayanışmayı geliştirmeyi karşılıklı güveni pekiştirmeyi, dezenformasyonla mücadele, bilgi güvenliği, milli bilgi teknolojileri hamlesi ve ortak kültürü önceleyen film, dizi projeleri gibi hususlarda işbirliğimizi ilerletmeyi arzu ediyoruz. Kritik bir dönemde ve yetkin isimlerin katılımıyla düzenlenen forumun bizi bu hedeflerimize bir adım daha yaklaştırmasını temenni ediyorum. Türk Konseyi Medya Forumu'nun hayırlara vesile olmasını diliyor emeği geçenleri tebrik ediyorum. Sizlerin şahsında Türk dünyasındaki tüm kardeşlerimize, soydaşlarımıza en kalbi muhabbetlerimi iletiyorum.

Yorumlar 10 Yorum Var
 • Capla hama 22.10.2021 15:19
  Türklüğe geldi sıra
 • İSMAİL 22.10.2021 15:14
  Onlar dolarları ile oynasınlar, bize ALLAH yeter ve ALLAH'ın kanunlarıyla yürüyen yöneticiler... Açlıktan kimse ölmez der atalarımız, onlar bizi işsizlikle, açlıkla,fakirlikle korkuttuklarını ZAN'ar lar . Biz KUR-AN'a iman etmiş insanlarız.Rabbimizin nimetlerini biliriz ve şükrederiz ,ELHAMDÜLİLLAH... ASHAB-I KEYF 7 UYUYANLAR , ALLAH ONLARI 309 YIL UYUTTU , BAŞKA BİR RİVAYETTE ÖLDÜRDÜ VE 309 YIL SONRA DİRİLTTİ , O KADAR SENE AÇ KALIP YAŞAYABİLİRLERMİYDİ? ALLAH İSTERSE HER ŞEY OLUR, BU NEDENLE DOLAR DAN GAVURDAN DEĞİL ALLAH TAN KORKALIM, EĞER HAKKIYLA ALLAH'A YÖNELİR VE ŞÜKREDERSEK ALLAH BİZİ ÜSTÜN KILACAKTIR... ŞÜKRETMEK DİLEĞİYLE; ELHAMDÜLİLLAH
 • yavuz selim 22.10.2021 15:06
  1956 dan beri avrupa birliğine girmeye çalışıyoruz , şimdiye kadar Türk Birliği'ni kurmaya çalışsak 50 kere kurmuştuk , dünyada süper güç olmuştuk.
 • Turancılar 22.10.2021 13:53
  Türk dünyasının ortak dil ve harfleri kullanması gerek, öncelik bu konu olmalı
 • Cenk 22.10.2021 13:45
  IK once dolarda dur de yeter bu yukselis Euro 20 Mi olsun
Daha fazla yorum görüntüle