Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nda (COP26) açıklanan ‘Sıfır Emisyonlu Araçlar için Glasgow Mutabakatı’ Türkiye dahil 30’u aşkın ülke ve aralarında dünya devlerinin de olduğu 11 otomotiv üreticisi tarafından imzalandı.  Milyonları ilgilendiren mutabakatı imzalayan ülkeler dizel ve benzinli araçların satışı için 2040’ı son tarih olarak kabul etti. Üreticiler ise en geç 2035’e kadar özellikle ABD ve Avrupa gibi büyük pazarlarda içten yanmalı araçların satışını bitireceklerinin sözünü verdi.

İngiltere, Türkiye, Hollanda, Avusturya, Kanada ve Hindistan gibi ülkeler sözleşmeyi imzalarken, ABD, Çin, Almanya ve Fransa masada yer almadı. Öte yandan Ford, General Motors ve Mercedes gibi büyük üreticiler hedef tarihleri kabul ederken BMW, Honda, Renault-Nissan-Mitsubishi, Toyota ve Volkswagen bu taahhüde katılmadı. İmzalayan ülkeler dikkate alındığında 11.5 milyon araç ve küresel otomotiv pazarının yüzde 15’ini kapsadığı görülüyor.

Mutabakatın en çok tartışılan konuları enerji ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı, yetersiz şarj altyapısı ve batarya atıkları oldu. Dünya devlerinin çekimser kalması ise tartışmalara neden oldu.

TÜRKİYE OLARAK BİZ DE DESTEK VERİYORUZ

Global 11 markanın fosil yakıtlı araç üretmeyeceğini taahhüt ettiğini hatırlatan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “İçerisinde bulunduğumuz dönem elektrikli araçlara geçiş dönemi. Yaklaşık 10 senedir elektrikli araçlara geçiş sürecimiz var. 19 yıl içerisinde de tüm fosil yakıtlı araçlardan kurtulup, tamimiyle elektrifikasyon sürecine girip araçların tümünün elektrikli olması planlanıyor. Bu sıfır emisyon demek. Zaten global bazda 11 marka ‘2040 yılına kadar fosil yakıtlı araç üretiminden kurtulacağım’ diye beyanat verdi. 33 ülke bunun taahhüdünü verdi. Baktığınız zaman bu ekosistemde çok taraflı oyuncuların bir onayı söz konusu. Elektrikli araçlara geçişin en önemli nedenlerinden birisi de çevre kirliliği ve sıfır emisyon hedefi. Bizim de yerli bir otomobil projemiz var. O da elektrikli. Türkiye olarak biz de böyle bir sürece destek veriyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar 0 Yorum Var