Piyasalardaki son durumu Haber7'ye analiz eden Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, fiyatlardaki yine fiyatlarda oluşan köpüğe dikkat çekti. Bu fiyatlardan alımların doğru olmadığına dikkat çeken Memiş, "Sabırla bekleyenler fırsatı yakalayacak" dedi.

İşte Memiş'in o açıklamalar; 

Geçen hafta piyasalarda biraz daha iyimser bir hava vardı. O agresif yükselişlerden sonra bu hafta trendde özellikle bozulma gözlemliyoruz. Döviz fiyatlarında, altın ve gümüş fiyatlarında tekrar bir yükseliş var. Bunun tek bir nedeni var dolar kurundaki yükseliş. Dolar kurundaki yükselişin tek bir nedeni var düşük enflasyon söyleminin devam etmesi.

Sayın cumhurbaşkanının konuyla alakalı açıklamalarını halen sürdürüyor. Düşük faiz politikaları devam ettikçe özellikle TCMB faiz indirme sinyalini verdikten sonra dolar kurundaki yükselmenin devam ettiğini görüyoruz. Haliyle de piyasalardaki bu bozulma devam ediyor. 13,40 TL seviyesinin üzerinde bir dolar kuru var. Bu kur oldukça köpük bir fiyatlama, oldukça yüksek bir fiyatlama. Bu seviyelerin alım yapmak için uygun seviyeler olduğunu şahsen düşünmüyorum. Sabırla bekleyenler daha düşük rakamlardan bu fırsatları yakalayabilirler.

İki tür yatırımcı var; sabırlı olanlar ve sabırlı olamayanlar. Sabırlı olanlar tabi ki daha önce pozisyonunu almış, gardını almış ve şu anda bu işin keyfini sürenler. Zamanında tedbirini almayanlar da bu hızlı giden trene koşarak binmek istiyorlar. Biz de bir an önce varlıklarımız değer kazansın istiyoruz tarzında beklemeye devam ettiklerini gözlemliyoruz. Önceden tedbirlerini almayanlar bekleyecek çünkü alım seviyeleri değil. Önceden tedbirini alanlar ve pozisyonunu alanlar, akıllı davrananların şu anda satış fırsatı yakaladığını şahsen düşünüyorum. O yüzden yatırımcılar alım için bu rakamlarla riskli bir karar verebilirler. Ama daha önce tedbir alanlar 8,50-8,80-9 lira seviyelerinden pozisyon alanlar şu anda kar satışı için uygun seviyeler yakaladıklarını düşünüyorum. Altının gram fiyatı tekrar 750 TL seviyesinin üzerinde, 400-500 TL seviyesinden gram altın alanlar satış fırsatı yakalamış oldular.

Gümüş fiyatları içinde aynı öngörüm geçerli. Daha önce 5-6 TL seviyelerinden alım yapanlar 10TL seviyesinden satış yapmak için çok uygun fırsatlar yakalamış oldular. Bu seviyeler daha önce tedbirini almış tasarruflarını koruyabilmiş uyarıları dikkate almış insanların kar satışı yapabileceği karını cebine koyabileceği seviyeler olduğunu düşünüyorum.

Bu seviyelerden altın, gümüş ve döviz almanın riskli olduğunu ve sabırla bekleyenlerin daha düşük fiyatlardan alım yapması gerektiğini söyleyebilirim. Tabi burada Sayın cumhurbaşkanının ekonomi kurmaylarının açıklamaları da önemli. Ülke riskli bir dönemden geçiyor, yüksek tansiyon var, yüksek bir gerilim var. Hem siyasette hem toplumsal görüşlerde dış politikada vs. yani bu durumlarda biraz daha söylemlerin yerini biraz daha sakin bir seyre bırakması gerekiyor.

Yangına körükle gidilmemesi gerekiyor. Yangına körükle gittikçe de bu düşüş ihtimali biraz daha uzuyor. Uzamaması gerekiyor normal şartlarda. Her ne kadar merkez bankası faiz indirimlerini sürdürse de sürdürmese de bağımsızlık noktasına merkez bankasına yön vermeye devam ettikçe siyaset buna dahil oldukça ben bu politikanın biraz daha zayıflamaya devam edeceğini düşünüyorum.O yüzden birkaç hafta bekleyelim. Ondan sonra bakalım dolar kurundaki, altın fiyatlarındaki düşüş nereye kadar gerileyecek. Gerileme olduktan sonra tekrar bir yoruma ihtiyaç olduğunu söyleyebilirim. 

Yorumlar 11 Yorum Var
 • Türkmen 02.12.2021 08:11
  Altında strateji ye gerek yok her daim alınır her daim de kazandırır...
 • Haber 02.12.2021 06:47
  Çok ekonomist galiba beyefendi.
 • WWW 01.12.2021 23:35
  Tevbe suresi ayet 34-35
 • Misafir 01.12.2021 22:54
  konu basit: Bu ülke memur ve işçi kafası ile hareket ediyor. Yatırım ve üretimi sevmiyor. O yüzden hükümet faizleri indirince, faizde olan parasını döviz ve altına yönlendirdi. daha da yönlendirecek. Böylece halkın üretim yapmadığı ve istihdama katkısı olmadığı için hükümet bankadaki döviz ve altınla ya yatırım yapacak yada yatırımcı çekecek. böylece üretim artırılacak. strateji bu.
 • merakli 01.12.2021 22:40
  millet yukseliyor diye seviniyorda aslinda kur yukseldikce parasinin degerini koruyor para kazanmiyor cunki kur yukseldikce herseyin fiyati yukseliyor bunun farkinda degillee adam araba alacak mesela kur 9 tl ken 45 bin tl di simdi kur oldu 13 tl ayni arac oldu 85 bin tl yani para kazanmadi aslinda degerini korudu sadece
Daha fazla yorum görüntüle