ABD istihbaratı, Rusya'nın Ukrayna'ya 175 bin askerin katılacağı bir saldırı hazırlığı yaptığını açıkladı. 50 taktiksel birliğin de Ukrayna sınırına konuşlandırıldığı belirtilirken, yığınağın bahardan bu yana iki kat arttığı kaydedildi.

Amerikan istihbaratının Washington Post gazetesine sızdırdığı belgede, Rus ordusunun gelecek yılın başlarından itibaren Ukrayna'ya farklı cephelerden saldırı başlatacağı öne sürüldü.

"175 BİN ASKER KATILACAK" İDDİASI

Rus birliklerinin konumlarını da içeren belgede, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal girişimini 175 bin askerle yapacağı iddia edildi.

"50 TAKTİKSEL BİRLİK SINIRA KONUŞLANDIRILDI" İDDİASI

Belgede yeni top ve dolaylı atış ekipmanının yanı sıra 50 taktiksel birliğin Rusya tarafından Ukrayna sınırının yakınındaki birçok noktaya konuşlandırıldığı ileri sürüldü.

"RUSYA HEDEF ŞAŞIRTMAK İÇİN ASKER SEVK EDİP SONRA GERİ ÇEKİYOR" İDDİASI

Ukrayna, Rusya'nın sınıra 94 bin asker yığdığını ileri sürerken, ABD istihbaratının belgesinde şu anda taktik taburların toplam asker sayısının 70 bin civarında olduğu, bu sayının yakın zaman içinde 175 bine çıkacağı ve Rusya'nın hedef şaşırtmak için sürekli bir şekilde askerleri sınır boylarına sevk edip geri çektiği öne sürüldü.

"TATBİKAT KİSVESİ ALTINDA İŞGAL HAZIRLIĞI" İDDİASI

Belgede, Rusya'nın daha önce de sınıra yığınak yapmasının işgalin hazırlık tatbikatı olduğu ifade edilirken, Rus ordusunun işgali hızlandırmak için şu anki konumlarındaki eğitim ekipmanlarını bırakıp yola devam edebileceği iddia edildi.

"BAHARDAN BU YANA YIĞINAK İKİ KAT ARTTI" İDDİASI

Washington Post gazetesine konuşan bir yetkili ise, Rusya'nın mevcut yığınağının bahar aylarında Ukrayna sınırına yaptığı yığınağın iki katı kadar olduğunu öne sürdü. ​​​​​​​

KAYNAK: AA

Yorumlar 0 Yorum Var