Bakanlıktan yapılan açıklamada, 13 Şubat'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar" ile toptan-perakende ayrımı kaldırılarak tüm gıda teslimlerinde (ÖTV'ye tabi ürünlerden indirimli oranda KDV uygulananlar hariç) KDV oranının yüzde 8'den yüzde 1'e indirildiği anımsatıldı.

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Söz konusu düzenlemenin hemen öncesinde bazı firmalarca yumurta satış fiyatlarında artışa gidilerek KDV indiriminin vatandaşlara olumlu etkisini ortadan kaldırmak maksadıyla kötü niyetli eylemlerde bulunulduğuna ilişkin şikayetlerin kamuoyuna yansıdığına işaret edilen açıklamada, "Bu itibarla, söz konusu iddianın üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler nezdinde incelenmesi ve varsa kötü niyetli uygulamaların tespit edilerek cezalandırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla bakanlığımız müfettişleri görevlendirilmiştir." ifadesine yer verildi.

Yorumlar 2 Yorum Var
  • osmanoğlu2023 19.02.2022 18:25
    bu yumurtalar yenmez! cezaevi şeklinde parmaklıklar arasında nasıl bir hayat ki stresli olmasın? bunun halka yansımasıda stresli olmalarındandır... yani sonuçta bunu yiyen strese ve agresiviteye giriyor!
  • Beybora 19.02.2022 11:45
    Gıt gıt gıdak KDV %1 indi yumurtam ucuz diyolar ama aç gözlü hain amcaları bunları dinlemiyor.Yumurtlamama grevi yapın gitsin.